Sociālās uzņēmējdarbības vēstnieku tīkla aktivitātes reģionos 2019. gadā

decembris 16, 2019

Sociālās uzņēmējdarbības vēstnieku tīkla aktivitātes reģionos 2019. gadā

Sociālās uzņēmējdarbības vēstnieki ir aktīvi un radoši dažādu jomu profesionāļi, kuri palīdz labāk iepazīt un izprast sociālās uzņēmējdarbības būtību un iespējas visā Latvijā. Ar pilnu vēstnieku sarakstu iespējams iepazīties šeit. Sociālās uzņēmējdarbības vēstnieku tīkls ir iniciatīva, kas izveidota sadarbībā ar British Council Latvia.

British Cuncil pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča atzīst:

“British Council jau vairākus gadus atbalsta Sociālās uzņēmējdarbības attīstību Latvijā un priecājas redzēt, ka ar tās palīdzību iespējams veidot ciešāku, spēcīgāku un daudz saliedētāku vietējo kopienu un sabiedrību”.

2019. gadā kopā ar British Council Latvijā ir norisinājušies kopienas stiprināšanas pasākumi un praktiski prasmju pilnveides pasākumi Latvijas reģionos,  mītapi, kas veltīti sociālajām inovācijām un sociālās uzņēmējdarbības popularizēšanai, sociālās uzņēmējdarbības kopienas pilnveides un stiprināšanas pasākumi, vebināri zināšanu un prasmju pilnveidei, sociālās uzņēmējdarbības forums, sociālās uzņēmējdarbības tirgus, sociālo inovāciju hakatons, izveidoti vairāki video un raksti, kā arī sociālās uzņēmējdarbības vēstnieki viennozīmīgi ir kļuvuši par atpazīstamu zīmolu visā Latvijā.

2019. gads vēstniekiem ir bijis aktīvs un vairākos reģionos līdz šim ir notikuši vismaz 38 dažādi notikumi – sociālā uzņēmējdarbība pateicoties sociālās uzņēmējdarbības vēstnieku aktivitātēm ir izskanējusi plaši un skaļi.

Vairāki sociālās uzņēmējdarbības vēstnieku rīkotie pasākumi kopienas iesaistei ne tikai radīja jaunas sadarbības, bet arī radīja interesi, zināšanas un jaunas prasmes aktīvākajiem kopienas līderiem, kā arī saliedēja kopienu turpmākajām iniciatīvām, attīstīja vairākus jaunus sociālos uzņēmumus. Pasākumi norisinājās visā Latvijā un bija fokusēti uz visdažādākajām auditorijām –  Kuldīgas novadā Sociālā dienesta darbiniekiem, Mārupes aktīvistiem, Ķekavas kopienai, Lūznavas muižā, Daugavpilī, arī vairāki pasākumi krievu valodā Rīgā, Liepājā norisinājās pasākums par sieviešu iesaisti sociālajā uzņēmējdarbībā konsultācijas un tikšanās, Tukumātieši uzņēmējdarbības attīstības veicināšanai, Ikšķilē tikāmies ar ieinteresētām skolotājām, Lielvārdē ar jauniešiemGulbenē kopā ar jauniešiem ģenerējām idejas Gulbenes novada attīstībai, Cēsīs  sociālajā uzņēmējdarbībā iesaistītie dalījās pieredzē un padomos, savukārt Jelgavā norisinājās Socitons jeb sociālo ideju attīstības maratons. Notikušas vairākas individuālu konsultāciju izbraukuma sesijas, konsultēti gan ideju autori, gan arī lēmējpieņēmēji un vietvaras. Katra tikšanās un saruna stiprina sociālās uzņēmējdarbības ekosistēmu.

Savos iespaidos par pasākumu Liepājā dalās viena no dalībniecēm, “Radi Vidi Pats” jaunatnes darbiniece Linda Ulāne:

“Pasākums bija ne tikai izglītojošs, bet arī iedvesmojošs. Ir vērtīgi redzēt veiksmīgus piemērus, kuri arī sākuši tikai ar labas idejas un vēlmes kombināciju, bet tajā pašā laikā jābūt gataviem arī izaicinājumiem, strupceļiem un plāniem B, C utt. Iedrošina tas, ka citi ir gatavi dalīties pieredzē un padomos, arī inkubators piedāvā atbalsta sistēmas. Mēs nesteidzamies, maziem solīšiem, un šāda veida pasākumi ir tie, kas palīdz šos mazos solīšus spert pareizā, likumiski un biznesa ziņā drošā virzienā.”

Sociālās uzņēmējdarbības vēstniece popularizēja sociālo uzņēmējdarbību un sociālos uzņēmējus arī Labsajūtas festivālā Jelgavā:

Ar devīzi “Iedvesmojies savam veiksmes stāstam!” Lūznavas muiža aicināja piedalīties starptautiskā pasākumā par sociālo uzņēmējdarbību. Pasākumā Lūznavā piedalījās vairāk nekā 40 dalībnieki, bet ar saviem veiksmes stāstiem dalījās sociālo uzņēmumu aktīvisti gan no Latvijas, gan Igaunijas. Pasākumā kopā ar draugiem, atbalstītājiem, brīvprātīgajiem asistentiem īpaši tika aicināti piedalīties un iedvesmoties cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem.

Lūznavas muižas pārvaldniece un sociālās uzņēmējdarbības vēstniece Rēzeknes novadā Iveta Balčūne, stāsta:

Aktivitātes sociālās uzņēmējdarbības veicināšanai Lūznavas muižā rīkojam jau no 2017. gada, bet šī gada aprīlī organizētais pasākums “Iedvesmojies savam veiksmes stāstam!”, kur aicinājām cilvēkus ar funkcionāliem traucējumiem kopā ar viņu atbalstītājiem un brīvprātīgajiem, vēlreiz apliecināja visiem zināmu un vienkāršu faktu – sadarbība visos līmeņos ir ideju radīšanas un, jo nozīmīgāk, to īstenošanas scenāriju pamatā. Oktobrī man bija iespēja apmeklēt vairākus sociālos uzņēmumus Tilburgā, Nīderlandē, kur katrs no tiem demonstrēja lielisku sadarbību – vietējā kopiena, uzņēmēji, pašvaldība, sociālie dienesti, vietējās mācību iestādes, nevalstiskais sektors. Tie bija augstas klases ēdināšanas un viesmīlības veiksmīgi uzņēmumi, kuros strādāja cilvēki ar ierobežotām iespējām. Lūznavas muižas kompleksā ir vairākas degradētas ēkas, kuras pamazām atdzimst (2018. gadā savu atdzimšanu svinēja kādreizējais malkas šķūnis, tagadējais Kulturys škiuņs) un ir kā resurss un iespēja jauniem risinājumiem. Arī vecā koka ēka iepretī muižai – kādreizējā skola – nākotnē varētu būt lietderīga, kļūstot par vietu, kur vienuviet darbojas vairāki sociālie uzņēmumi.“

Pēc dalības pasākumā Lūznavas muižā, LSUA biedri “Typical Latvian” radīja pastkartes ar Lūznavas muižas stāstu un Mareka Odumiņa gleznām – 😍 Īsts ietekmes stāsts, kas mūs iepriecina. Elīna par to intervijā saka:

“Reiz gadījās ciemoties Lūznavas muižā un tā mani ļoti uzrunāja. Viņiem nebija savu pastkaršu, tāpēc sadarbībā ar fotogrāfi Ilzi Mezīti radījām pastkartes “ļaujies Mūzai… radīt savu stāstu”.

Mūsu sadarbība ar Lūznavas muižu kļuva vēl ciešāka, jo vienā no skaistajām muižas zālēm, baudot kafiju, tagad var uz vietas uzrakstīt un arī uzreiz nosūtīt pastkartes – gan tās, kas tapa speciāli šai muižai, gan mūsu iepriekšējo kolekciju pastkartes”

😊Mēs lepojamies, ka starp sociālajiem uzņēmējiem un  sociālās uzņēmējdarbības vēstniekiem rodas ciešas sadarbības, pateicoties pasākumiem, kas top reģionos kopā ar British Council Latvia. Sociālā uzņēmējdarbība satuvina! 

 

MĪTAPI, kas veltīti sociālajām inovācijām un sociālās uzņēmējdarbības popularizēšanai

Lai uzrunātu pēc iespējas dažādākas auditorijas, kopā ar sociālās uzņēmējdarbības vēstniekiem rīkojām arī mītapus kopienu savešanai kopā –  skaties, kā mums gāja Daugavpilī Hello Solyanka Sociālās uzņēmējdarbības brančā:

Sociālās uzņēmējdarbības brančs Daugavpilī iedvesmoja dalībniekus piedalīties nu jau otrajā Sociālo inovāciju hakatonā, kas šogad norisinājās Kuldīgā.

Tāpat arī tikāmies Liepājas IT Waffle meetup un Ventspils Tech-up mītapos, lai runātu par to, ka sociālās inovācijas var būt arī tehnoloģijās balstītas un risināt sabiedrībai nozīmīgus izaicinājumus.

KOPIENAS PILNVEIDE UN SADARBĪBU VEIDOŠANA

Lai veicinātu sadarbības vēstnieku starpā, norisinājās vairākas kopienas veidošanas tikšanās reģionos Liepājā, Siguldā, Jēkabpilī, Jelgavā un Rīgā, kā arī Sociālās uzņēmējdarbības akadēmija un Rudens brančs, kuru laikā LSUA biedri, sociālie uzņēmēji un sociālās uzņēmējdarbības vēstnieki ieguva jaunas zināšanas un  prasmes gan sociālās ietekmes mērīšanā, gan zināšanās par publiskajiem iepirkumiem, gan arī mediju lietošanā un praktiskos izaicinājumos, tāpat arī sadarbības partnerus turpmākajai attīstībai.

VEBINĀRI ZINĀŠANU UN PRASMJU STIPRINĀŠANAI

Lai stiprinātu sociālās uzņēmējdarbības kopienas zināšanas un prasmes, kā arī pozicionētu mūsu biedrus kā ekspertus, 2019. gaadā ar British Council atbalstu norisinājās septiņi noderīgi un izglītojoši tiešsaistes vebināri, kurus vēl arvien var noskatīties šeit: sua.lv/vebinari

SOCIĀLĀS UZŅĒMĒJDARBĪBAS FORUMS 2019

Sociālās uzņēmējdarbības forums šogad vienoja 180 dalībniekus, tā bija arī īpaša iespēja LSUA biedriem pierādīt sevi piča prezentācijās, iepazīsties ar pičotājiem šeit, savukārt galveno balvu  – 2000 EUR investīciju – nodrošināja Britu padome Latvijā un Otrā Elpa.  Galveno investīciju ieguva Dabas zirgi, kas plāno to ieguldīt jaunā staļļa projektam.

Ogres novada pašvaldība ir pirmā Latvijā, kas izsludinājusi konkursu telpu Brīvības iela 18, Ogrē, nodošanai bezatlīdzības lietošanā sociālajam uzņēmējam.

Ogres novada pašvaldības Izpilddirektora vietniece Dana Bārbale uzsvēra, ka, tieši apmeklējot Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas forumu un klausoties citu valstu pieredzi, noticējusi idejai par sociālo uzņēmējdarbību un aicināja meklēt iespējas to īstenot. “Papildus nosacījumiem, ka uzņēmumam jābūt Labklājības ministrijas piešķirtajam sociālā uzņēmuma statusam, tika noteikts – uzņēmumam jānodarbina jaunieši ar īpašajām vajadzībām, jo tieši jaunieši ir mūsu nākotne. Tāpat tika noteikts, ka kafejnīca ar dažādām tehnoloģijām jāaprīko ne tikai virtuvē, bet arī zālē, piedāvājot viesiem ēdienkartes planšetēs,” stāstīja D.Bārbale, uzsverot, ka arī turpmāk pašvaldība nebaidās iet uz priekšu. “Ogres novada pašvaldība spērusi lielu soli sociālās uzņēmējdarbības virzienā. Ceram, ka pašvaldības piemērs būs stimuls arī citām pašvaldībām veicināt sociālās uzņēmējdarbības attīstību. Redzam, ka arī citi cilvēki ir noticējuši mūsu idejai, jo pašvaldībā interesi par atbalstu sociālajā uzņēmējdarbībā izteikuši vairāki uzņēmēji. Galvenais – nenobīties no negatīvajiem komentāriem un nezaudēt ticību savai idejai.”

SOCIĀLĀS UZŅĒMĒJDARBĪBAS TIRGUS

Sociālās uzņēmējdarbības tirgus vienoja vismaz sešpadsmit sociālās uzņēmējdarbības veicējus un sociālās uzņēmējdarbības vēstniekus, lai visplašākajai auditorijai Kalnciema kvartāla Sociālās uzņēmējdarbības tirgū veicinātu jomas atpazīstamību un sociālo uzņēmēju redzamību. Ar darbnīcām, andelēšanos, dzīvām sarunām, sociālo mediju kampaņu un plašu publicitāti vislabākajā veidā tika komunicēta sociālās uzņēmējdarbības būtība un galvenā ideja.

JAU OTRAIS SOCIĀLO INOVĀCIJU HAKATONS

Hakatonā piedalījās 43 dalībnieki no dažādām Latvijas vietām – Rīgas, Ventspils, Ķekavas, Tukuma, Baldones, Kuldīgas, Jūrmalas, Talsiem, Alsungas, Rundāles, Salacgrīvas, Ozolniekiem, Ogres, Daugavpils, Jēkabpils, Bauskas, Līvāniem un pat Aknīstes. Dalībnieku vidū bija dažādu jomu speciālisti  – jau esoši uzņēmēji, pedagogi, pašvaldību darbinieki, programmētāji, 3D mākslinieki, studenti, nevalstisko organizāciju pārstāvji, grafiskie dizaineri un vienkārši entuziasma pilni ideju ģeneratori. Arī šogad Sociālo inovāciju hakatonā izveidojās 8 komandas ar lieliskām sociālās uzņēmējdarbības idejām.

Hakatona galveno balvu – komandas saliedēšanas un pieredzes apmaiņas braucienu pie Zviedrijas sociālajiem uzņēmējiem Stokholmā – no British Council pārstāvniecības Latvijā saņēma komanda ATMIŅU STĀSTI. TAČU tukšām rokām mājās nedevās neviena komanda – Hakatona atbalstītāji un mentori piešķīra savas simpātijas balvas visām komandām!

PILNVĒRTĪGI KOMUNICĒTS PAR SOCIĀLO UZŅĒMĒJDARBĪBU

Izdots jau trešais katalogs, kurš apkopo sociālās uzņēmējdarbības veicējus un atbalsta organizācijas vienkopus –  “Sociālā uzņēmējdarbība Latvijā 2019” , tāpat arī radīti video par sociālo uzņēmējdarbību un vairāki raksti, kas popularizē sociālo uzņēmējdarbību plašai auditorijai.

Vēstnieki ir kļuvuši par viedokļu līderiem, piedalās citos pasākumos kā eksperti

Sociālās uzņēmējdarbības vēstnieki ir kļuvuši par atpazīstamu zīmolu, kas ir zināmi kā eksperti, tiek piesaistīti citu rīkotajos pasākumos, paši rada ilgtermiņa sadarbības projektus par sociālo uzņēmējdarbību, piemēram, tās attīstību laukos, un attīsta idejas savai kopienai, konsultē un arī sadarbojas savā starpā, pilnveidojot sociālās uzņēmējdarbības ekosistēmu Latvijas reģionos.

Aicinām sekot līdzi asociācijas sociālajos tīklos, lai uzzinātu par tuvākajiem pasākumiem reģionos, kā arī aicinām vēstniekus uzrunāt personīgi kopīgai sadarbībai.

Pasākumus dažādos Latvijas reģionos organizē sociālās uzņēmējdarbības vēstnieki sadarbībā ar Latvijas sociālās uzņēmējdarbības asociāciju un British Council pārstāvniecības Latvijā atbalstu.