Noticis pirmais Sociālo inovāciju hakatons Latvijā!

oktobris 30, 2018

Informācija krievu valodā zemāk.

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija sadarbībā ar Daugavpils jauniešu biedrību “D-Juno” un Vācijas Ārlietu ministrijas atbalstu aizvadītajā nedēļas nogalē, 26. – 28. oktobrī, Daugavpilī rīkoja Latvijā pirmo Sociālo Inovāciju Hakatonu. Tas bija 48 stundu garš ideju maratons, kurā 10 profesionālu mentoru – ekspertu pavadībā dalībniekiem bija iespēja radīt jaunus, dzīvotspējīgus un modernajās tehnoloģijās balstītus sociālā biznesa modeļus.

Hakatonā piedalījās 37 dalībnieki no dažādām Latvijas vietām – Daugavpils, Jēkabpils, Krāslavas, Rēzeknes, Rīgas, Mārupes, Siguldas, Jelgavas un Ķeguma. Dalībnieku vidū bija dažādu jomu speciālisti  – jau esoši uzņēmēji, nevalstisko organizāciju vadītāji, programmētāji, grafiskie dizaineri, studenti, mārketinga speciālisti un vienkārši entuziasma pilni ideju ģeneratori.

Kā paredz hakotna formāts, dalībniekiem ir jāsadalās komandās un kopīgiem spēkiem un prātiem jārada sava biznesa koncepcija, lai pasākuma noslēgumā to prezentētu potenciālajiem investoriem un uzņēmējdarbības ekspertiem. Sociālo Inovāciju Hakatonā izveidojās 8 brīnišķīgas komandas ar lieliskām sociālās uzņēmējdarbības idejām:

CONECTED TRAVEL CLUB – klubs/ digitālā platforma senioru un jauniešu kopā ceļošanai
Ideja: savest kopā seniorus, kuriem nav savu ceļošanas biedru vai tuvinieku – līdzbraucēju, ar jauniešiem, kuriem ir vēlme palīdzēt senioriem ceļojumos gan fiziski, gan emocionāli. Uzņēmums organizē kopīgas ekskursijas pa visu pasauli.

MOMMY NANNY – digitālā platforma mammām auklēm
Ideja: dot iespēju jaunajām māmiņām atstāt savu mazuli pieskatīšanai citai jaunajai māmiņai. Uzņēmums apvieno jaunās māmiņas, kurām ik pa laikam nepieciešami aukles pakalpojumi un arī tās, kuras pašas ir gatavas ik pa laikam pieskatīt citas māmiņas mazuli. Pakalpojuma apmaksa notiek izmantojot mājaslapu, kur arī lasāmas atsauksmes par katru  auklīti.

TRIP 2 REPEAT – digitālā aplikācija šoferiem un līdzbraucējiem
Ideja: ar aplikācijas palīdzību savest kopā šoferus, kuri noteiktā laikā dodas no punkta A uz punktu B, ar tiem, kuriem arī tajā pašā laikā un ceļa posmā nepieciešams transports. Šī biznesa ideja ne vien taupītu dabas resursus un mazinātu vides piesārņojumu, apvienojot vairākus braucējus vienā mašīnā, bet arī palīdzētu sociāli mazaizsargātām grupām (senioriem, studentiem un cilvēkiem ar invaliditāti) ērti, ātri un par salīdzinoši zemākām izmaksām piekļūt transporta pakalpojumiem.

UPCYCLE DIZAINS – ražotne / digitālā platforma apģērba pārveidošanai
Ideja: apģērbs, kas nav vairs derīgs tā valkātājam, tiek nodots dizainerim, kurš to pārveido jaunā, modernā apģērbā. Sākotnēji uzņēmums ar mājaslapas palīdzību piedāvā dizainera konsultāciju par konkrēto apģērbu; ja dizainera piedāvājums atbilst klienta vēlmēm, tiek uzsākta apģērba pārveide.

BRIDGE – digitālā platforma psihoterapeita pakalpojumiem
Ideja: sākotnēji anonīmā un digitālā veidā savest kopā cilvēkus, kam nepieciešama psiholoģiska palīdzība ar atbilstošu psihoterapeitu. Lai saprastu klienta un terapeita saderību, sākumā iepazīšanās notiek čata veidā; pēcāk abas puses vienojas par digitālām vai klātienes konsultācijām. Platformā arī iespējams veikt atzīmes – pierakstus, lai laika gaitā abas puses redzētu progresu. Ar šādas digitālās platformas palīdzību uzņēmums iedrošina cilvēkus vērsties pēc palīdzības, jo bieži vien cilvēkiem ir grūti un apkaunojoši sev atzīt nepieciešamību pēc psihoterapeita palīdzības.

DRUKARNIA – drukas darbnīca materiālu otrreizējai pārstrādei
Ideja: uzņēmums ievāc vairs nederīgos drukas materiālus no tipogrāfijām, uzņēmumiem un citām iestādēm un pārstrādā tos savā drukas darbnīcā jaunā papīrā. Tā kā pārstrādes darbam nav nepieciešama speciālas profesionālās iemaņas, tad drukas darbnīcā paredzēts nodarbināt sociāli mazaizsargātās sabiedrības grupas – jauniešus, cilvēkus ar invaliditāti un pensionārus.

SPER SOLI  – video platforma cilvēkiem ar autismu
Ideja: radīt digitālo platformu, kur publicēti speciāli izstrādāti sociālie stāsti un video spēles cilvēkiem ar autismu, lai attīstītu viņu socializēšanās un draudzēšanās prasmes un palīdzētu viņiem sajust, uztvert apkārtējo cilvēku emocijas. Šāds digitālais rīks ne vien mazinātu ar autismu slimo cilvēku izolētību no sabiedrības, bet arī ietaupītu viņu un viņu tuvinieku laiku un finanses, kas tiek tērēti klātienes konsultācijās vai gaidot rindās pie speciālistiem.

WASTETHIC  – ražotne apģērba pārstrādei jaunos tekstila materiālos
Ideja: vairs nederīgo apģērbu un citus tekstila izstrādājumus, ko cilvēki vai uzņēmumi gatavojas izmest atkritumos vai ziedot labdarībai, savākt un pārstrādāt otrreizēji izmantojamā materiālā. No pārstrādātajiem materiāliem iecerēts ražot mēbeļu pildījumu, diegus un jaunus audumus. Šādā veidā uzņēmums būtiski mazina vides piesārņojumu un taupa dabas resursus.

Hakatona organizatori un mentori bija patīkami pārsteigti par komandu cītīgo un nopietno darbu, sadarbošanās spējām, entuziasmu, 48 h progresu un patieso vēlmi radīt savu sociālā biznesa modeli. Darbs pie idejām ilga pat līdz pieciem rītā un mentoru konsultācijas notika arī divos naktī.

Viens no grūtākajiem Hakatona uzdevumiem – uzvarētāju noteikšana, kas žūrijas starpā izraisīja spraigas diskusijas, jo visas izstrādātās sociālā biznesa idejas bija ar savu pievienoto vērtību. Tomēr pie balvām tika 4 komandas:

  • SPER SOLI komanda saņēma konsultācijas bez rindas starptautiskajā sociālās uzņēmējdarbības akseleratorā “New Door Riga”
  • UPCYCLE DIZAINS dalībnieki saņēma Sociālās uzņēmējdarbības foruma 2019 ieejas biļetes
  • DRUKARNIA idejas autoriem iespēja apmeklēt Digital Freedom Festival 2018
  • Hakatona galveno balvu – biznesa konsultācijas 1000 eur vērtībā, ko nodrošina British Council pārstāvniecība Latvijā, pie vadības konsultāciju uzņēmuma Civitta saņēma biznesa ideja WASTETHIC.

Ieguvēji ir pilnīgi visi Hakatona dalībnieki, jo šis pasākums ikvienam sniedza vērtīgas zināšanas un prasmes biznesa modelēšanā, jaunas idejas, kontaktus, potenciālos savas uzņēmējdarbības partnerus un kolēģus, kā arī  lielisku iespēju prezentēt savu biznesa ideju potenciālajiem investoriem. 10 dažādu uzņēmējdarbības jomu ekspertu konsultācijas vienuviet un bez maksas  – tā bija unikāla dāvana visiem Hakatona dalībniekiem!

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija un Daugavpils jauniešu biedrība “D-Juno” saka paldies visiem Hakatona dalībniekiem par atsaucību, ieguldīto enerģiju un kopdarbu sociālās uzņēmējdarbības attīstīšanā Latvijā Hakatona vadītājiem un mentoriem, ekspertiem par ieguldīto nozīmīgo darbu un laiku Hakatona komandu konsultēšanā, un, protams, pasākuma atbalstītājiem, kuri mums noticēja un palīdzēja notikt Latvijā pirmajam Sociālo Inovāciju Hakatonam: Vācijas Ārlietu ministrijai, British Council pārstāvniecībai Latvijā, Daugavpils pilsētas domei, SEB bankai, Vadības konsultāciju uzņēmumam CIVITTA, Latvijas Biznesu Eņģeļu Tīklam, Magnetic Latvia, Digital Freedom Festival, Latvijas Startup asociācijai “Startin.lv”, New Door Riga, viesnīcai “Park Hotel Latgola”, Zebra Print un kafejnīcai LUNA.

Novēlam Hakatona dalībniekiem izmantot iegūtās zināšanas un komandas biedrus, lai savas izstrādātās biznesa idejas realizētu dzīvē. Lai sapņi pārtop realitātē, lai pasaule no sociālo uzņēmēju darbiem kļūst labāka un tiekamies nākamajā sociālās uzņēmējdarbības hakatonā 2019. gadā!

Vairāk bildes no pasākuma meklējiet asociācijas Facebook profilā. Fotogrāfiju autore: Olga Kuzmina.

Прошел первый Хакатон Социальных Инноваций в Латвии!

Латвийская ассоциация социального предпринимательства в сотрудничестве с даугавпилсской молодежной общественной организацией “D-Juno” и при поддержке Министерства иностранных дел Германии с 26 по 28 октября в Даугавпилсе провела свой первый в Латвии Хакатон Социальных Инноваций. Это был 48-часовой марафон идей, в котором под руководством 10 профессиональных наставников – экспертов, была возможность создать новые, жизнеспособные, основанные на современных технологиях социальные бизнес-модели.

В Хакатоне приняли участие 37 участников из разных уголков Латвии – Даугавпилс, Екабпилс, Краслава, Резекне, Рига, Марупе, Сигулда, Елгава и Кегумс. Среди участников были специалисты в различных областях – предприниматели, руководители общественных организаций, программисты, графические дизайнеры, студенты, специалисты в области маркетинга и просто полные энтузиазма генераторы идей.

Формат хакатона подразумевает, что участники должны быть поделены по командам и совместными силами и умами должны создать свою собственную концепцию бизнеса, чтобы представить ее потенциальным инвесторам и бизнес-экспертам в конце мероприятия. На Хакатоне Социальных Инноваций образовалось восемь замечательных команд  с отличными социальными бизнес-идеями:

CONECTED TRAVEL CLUB – Клуб/ платформа для сениоров и молодых людей, путешествующих вместе

Идея: свести вместе пожилых людей, у которых нет попутчиков или родственников, с молодежью, у которых есть желание помочь пожилым людям путешествовать как физически, так и эмоционально. Компания организует совместные туры по всему миру.

MOMMY NANNY – платформа для мамочек-нянь

Идея: дать возможность молодым мамочкам оставить своего ребенка с другой молодой мамочкой. Компания объединяет молодых матерей, которым нужны услуги няни, а также тех, кто готов время от времени заботиться о ребенке другой мамочки. Оплата услуги осуществляется с использованием веб-сайта, на котором также можно прочитать отзывы о каждой нянечке.

TRIP 2 REPEAT – аппликация для шоферов и попутчиков

Идея: с помощью приложения свести вместе водителей, которые путешествуют из пункта А в пункт В, с  теми, кто в тот же момент по дороге нуждается в транспорте. Эта бизнес-идея не только экономит природные ресурсы и уменьшает загрязнение окружающей среды, объединяя нескольких попутчиков в одной машине, но также помогает социально незащищенным группам (сениорам, студентам и людям с ограниченными возможностями) легко и быстро получить доступ к транспортным услугам.

UPCYCLE DIZAINS – производство / платформа для изменения одежды

Идея: одежда, которая больше не подходит для использования, передается дизайнеру, который превращает ее в новую, современную одежду. Первоначально компания предлагает дизайнерский совет по конкретной одежде через веб-сайт; если предложение дизайнера отвечает пожеланиям клиента, начинается перевоплощение одежды.

BRIDGE – платформа для оказания услуг психотерапевта

Идея: анонимное объединение людей на платформе, которые нуждаются в психологической помощи, с соответствующим психотерапевтом. Чтобы понять совместимость клиента и терапевта, изначально происходит знакомство в чате, далее обе стороны соглашаются на удаленные консультации или же по  месту. На платформе также можно делать заметки и записи, чтобы обе стороны могли видеть прогресс. С помощью такой платформы компания сподвигает людей обращаться за помощью, потому что людям часто трудно осознавать необходимость помощи психотерапевта.

DRUKARNIA – типографическая мастерская с вторичной переработкой материалов

Идея: компания собирает больше ненужные печатные материалы от типографий, компаний и других учреждений, и перерабатывает их в своей типографии в новую бумагу. Поскольку работа по переработке не требует специальных профессиональных навыков, типография сможет трудоустроить социально малозащищенные группы людей – молодежь, людей с ограниченными возможностями и пенсионеров.

SPER SOLI  – видео-платформа для людей с аутизмом

Идея: создать платформу, где будут опубликованы специально разработанные социальные рассказы и видеоигры для людей с аутизмом, чтобы развивать их навыки социализации и дружбы, помогать им чувствовать и воспринимать эмоции других. Такой дигитальный инструмент не только уменьшит изоляцию людей с аутизмом от общества, но и сэкономит время и финансы их родственников, потраченные на личные консультации или ожидание профессионалов.

WASTETHIC – производство по переработке одежды в новые текстильные материалы

Идея: ненужную одежду и другие текстильные изделия, которые люди или компании собираются выбросить или пожертвовать на благотворительность, собирать и перерабатывать для вторичного использования материалов. Из переработанных материалов будет производиться наполнитель мебели, нити и новые ткани. Таким образом, компания значительно снижает загрязнение окружающей среды и экономит природные ресурсы.

Организаторы и наставники хакатона были приятно удивлены кропотливой работой команд, навыками сотрудничества, энтузиазмом, 48-часовым прогрессом и искренним желанием создать свою собственную социальную бизнес-модель. Работа над идеями продолжалась до пяти утра, а консультации наставников проводились в два вечера.

Одной из самых трудных задач в хакатоне – определить победителей, которые вызвали напряженные дебаты среди жюри, поскольку все разработанные социальные бизнес-идеи имели добавленную стоимость. Однако призы получили 4 команды:

  • Команда SPER SOLI получила консультацию в международном акселераторе социального бизнеса “New Door Riga”
  • Участники UPCYCLE DESIGN получили билеты на форум Социального предпринимательства 2019
  • Авторы идеи DRUKARNIA получили возможность посетить Digital Freedom Festival 2018
  • Главный приз Хакатона – профессиональные бизнес-консультации с консалтинговой компанией CIVITTA стоимостью 1000 евро, представленное Представительством British Council в Латвии получила бизнес-идея WASTETHIC.

Каждый участник Хакатона получил ценные знания и навыки в области бизнес-моделирования, новых идей, контактов, потенциальных деловых партнеров и коллег, а также отличную возможность презентовать свою бизнес-идею потенциальным инвесторам. 10 различных экспертов в одном месте и без оплаты – уникальный подарок для всех участников Хакатона!

Латвийская ассоциация социального предпринимательства и даугавпилсская молодежная организация “D-Juno”  искренне благодарят каждого из вас за отзывчивость, энергию и сотрудничество в развитии социального бизнеса в Латвии! Благодарим ведущих Хакатона, наставников и экспертов за вклад в работу и вложенное время на консультирование команд. Отдельное спасибо организациям, которые верили и помогли осуществить первый Хакатон Социальных Инноваций в Латвии: Министерству иностранных дел Германии, представительству British Council в Латвии, Даугавпилсской городской думе, SEB банку, консалтинговой фирме CIVITTA, Латвийской сети бизнес-ангелов, Magnetic Latvia, Digital Freedom Festival, Латвийской стартап ассоциации “Startin.lv”, гостинице “Park Hotel Latgola”, Zebra Print и кафе LUNA.

Желаем участникам Хакатона использовать полученные знания и коллег по команде для реализации своих бизнес-идей в жизни. Пускай мечты превратятся в реальность, мир станет лучше от работы социальных предпринимателей и до встречи на следующем хакатоне социального предпринимательства в 2019 году!

Фотографии с мероприятия можно найти в Facebook профиле Латвийской ассоциации социального предпринимательства.