Asociācija tiekas ar Eiropas Komisijas pārstāvjiem

29 oktobris, 2018

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības vadītāja 17. un 18. oktobrī piedalījās Eiropas Komisijas rīkotajā seminārā  pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem no visas Eiropas Savienības (ES) par Eiropas Komisijas (EK) ekonomisko programmu. Divu intensīvu dienu laikā kopā ar citu valstu pārstāvjiem  notika 6 sesijas par ES aktualitātēm ekonomikā un sociālajā jomā. Labā ziņa – Eiropa kļūst arvien sociālāka un kopš krīzes nodarbinātības poltika un sociālā politika ir kļuvusi par daļu no ekonomikas politikas. Sociālā uzņēmējdarbība ir svarīgs instruments nodarbinātības veicināšanā, reģionālo nevienlīdzību mazināšanā.

Laiks starp sesijām tika izmantots, lai tiktos ar EK ierēdņiem, kas atbild par Eiropas Sociālo fondu (ESF). Pārrunājām Sociālā uzņēmuma likuma ieviešanu Latvijā, Altum granta apgūšanas gaitu, kā arī sākām kopā domāt par tuvāku un arī tālāku  nākotni – kas notiks pēc ESF finansējuma beigām un kādas ir Latvijas sociālo uzņēmēju vajadzības.

Diskusija Luksemburgā par investīciju piesaisti Latvijai

Asociācijai bija liels gods un lepnums pārstāvēt  Latvijas sociālos uzņēmējus Luksemburgā diskusijā “Investment opportunities in Latvia: key sectors and opportunities” par investīciju piesaisti Latvijā ar ekspertiem no Latvijas, Lietuvas, Luksemburgas, Polijas, Itālijas, diasporas pārstāvjiem,  politikas veidotājiem, uzņēmējiem un potenciālajiem investoriem.

Prezentācija par Latvijas sociālajiem uzņēmējiem sākās ar Raiņa citātu “Aiz manis zvaigznes stāv. Ko tu man padarīsi?!”, jo mēs lepojamies ar ikvienu sociālo uzņēmumu un uzskatām tos par mūsu zvaigznēm. Interese par mums bija milzīga, daudz konkrētu jautājumu, piemēram, kāda varētu būt  potenciālo investoru interese investēt sociālajā uzņēmumā? Vai esam eksportspējīgi? Kādas ir mūsu biznesa prasmes, Eiropas biznesa kultūras izpratne?
Sociālo uzņēmēju juridisko formu daudzveidība Latvijā raisīja lielu neizpratni un diskusijas laikā vairākkārt tika uzsvērts, ka ārvalstu investori varētu investēt tikai sociālajā uzņēmumā, kas ir ieguvis SIA statusu.

Eiropā un arī pasaulē sociālā uzņēmējdarbība patlaban ir ļoti populāra un arī diasporai ir interese investēt augsta potenciāla projektos tā vietā, lai sūtītu nopelnīto uz mājām savai ģimenei vai ziedotu kādā no labdarības akcijām, kuru sociālā ietekme nav ilgstoša.

Labā ziņa ir, ka mūsu joma ir pamanīta! Pēc atgriešanās asociācija jau ir saņēmusi dažus zvanus no Luksemburgas uzņēmējiem, kurus ieinteresēja mūsu uzņēmēju ražotās preces. Ceram, ka turpinājums sekos…..

Mūsu komanda turpinās strādāt gan pie biedru biznesa kapacitātes celšanas, gan arī turpinās popularizēt sociālo uzņēmējdarbību. Vienmēr gaidām biedru ieteikumus asociācijas darbam, apmācību un  pasākumu tēmām! Mēs esam biedru organizācija un strādājam jums!

Savukārt 24. oktobrī EK pārstāvniecībā Latvijā  tiekoties ar Eiropas Komisijas 11 ģenerāldirektorātu pārstāvjiem Eiropas semestra faktu izpētes misijas ietvaros, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija sniedza vērtējumu par Sociālā uzņēmuma likuma ieviešanu Latvijā, ESF grantu programmas apguves progresu, kā arī  apspriedām sadarbību ar Labklājības ministriju un Altum.

Likuma īstenošana dzīvē uzņem vēl apgriezienus, Altum grants ir pieejams, taču  asociācija jau domā soli tālāk – kas sociālajiem uzņēmējiem vēl būtu nepieciešams? Finanšu instrumentu dažādošana, atbalsts pirmsinkubācijas, inkubācijas periodā, piekļuve mentoriem – tās ir tikai dažas no mūsu vajadzībām, par ko stāstījām atbildīgajām amatpersonām Eiropas Komisijā.

Liene Reine-Miteva
Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore.