Sociālās uzņēmējdarbības piču konkursā uzvar “Radīts kustībai” un Branku jauniešu centrs TUVU

14 septembris, 2022

Sociālās uzņēmējdarbības piču jeb prezentāciju konkursa “Tam labam būs augt 2022” finālā uzvaru guva un katrs naudas balvu 2000 eiro apmērā no Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas un Luminor bankas sava biznesa izaugsmei saņem Siguldas novada biedrības “Gaismas laiva” projekts “Radīts kustībai” un Jelgavas novada Branku jauniešu centrs TUVU.

Projekts “Radīts kustībai” tika atzīts par konkursa uzvarētāju žūrijas vērtējumā. Tas piedāvā funkcionālos apģērbus un aksesuārus bērniem ar kustību traucējumiem. Šādi iecerēts veicināt šīs sociālās grupas iespējas līdzdalībai aktīvās atpūtas notikumos un mobilitāti, kā arī atvieglot iekļaušanās procesus sabiedrībā, nodrošinot funkcionālitāti, drošību, praktiskumu un termoregulāciju dažādos laika apstākļos. Par konkursā iegūto finansējumu tiks izstrādāti kāju sildītāju un rokas uzroču prototipi bērniem ar kustību traucējumiem, kuri pārvietojas riteņkrēslos. Pēc prototipu testēšanas rezultātiem un mērķauditorijas ieteikumiem produkti tiks pilnveidoti apjomīgākai ražošanai un eksportam uz Skandināvijas valstīm. Savukārt konkursa tiešraides skatītāju balsojumā uzvaru guva Branku jauniešu centrs TUVU ar ieceri Ozolniekos izveidot “Coffee Shop” – konteinera tipa kafejnīcu, kur jauniešiem būs iespēja iegūt pirmo oficiālo darba pieredzi un atvieglojot iekļūšanu darba tirgū. Kafejnīcas biznesā nopelnītie līdzekļi palīdzēs attīstīt jauniešu iniciatīvas Jelgavas apkārtnē. Konkursā iegūtais finansējums tiks izmantots dažādu iekārtu – kafijas automāta, vitrīnas vai konvekcijas krāsns – iegādei.

Konkursa “Tam labam būs augt” finālā savas sociālās uzņēmējdarbības idejas prezentēja 10 esošie un topošie sociālie uzņēmēji no dažādām Latvijas vietām. Par savu darbu un iecerēm stāstīja arī “Engineering for children” – bērnu izglītošana par pārtikas produktu ražošanu un to uzturvērtību; “Faveo” – atbalsts cilvēkiem ar invaliditāti un viņu ģimenēm; “Mobilais Pīļu Ganāmpulks” no Siguldas novada – mobilais pīļu ganāmpulks kailgliemežu apkarošanai; “Kaņepes Kultūras centrs” – izglītojošas aktivitātes seksuālās vardarbības un seksisma mazināšanai sabiedrībā; “TIME TR LV” – bijušo ieslodzīto nodarbināšana un lietotas sadzīves tehnikas restaurācija; “Difftravel” – tūrisms cilvēkiem ar dažāda veida invaliditāti; “ĒT Resursu Centrs” – psihiskās veselības pakalpojumi un speciālistu palīdzība personām, kuras cieš no ēšanas traucējumiem; “Neredzamā pasaule” no Mārupes novada – muzejs tumsā, kur ekskursijas vada neredzīgi gidi. Konkursa noslēgumā tika piešķirtas arī vairākas simpātiju balvas. Attīstības finanšu institūcijas “Altum” simpātiju balvu ieguva Ilze Šarna ar ieceri izveidot Mobilo pīļu ganāmpulku kailgliemežu apkarošanai, savukārt Rimi simpātijas balvas tika sociālajam uzņēmumam “Engineering for children”, kas izglīto bērnus par pārtikas produktu izcelsmi. Augstskola RISEBA balvas piešķīra “ĒT Resursu Centram”, kas nodrošina psihiskās veselības pakalpojumus un speciālistu palīdzību personām, kuras cieš no ēšanas traucējumiem, projektam par mobilo pīļu ganāmpulku, kā arī “Engineering for children”. “Šogad konkursā pieteicās gan jau esoši sociālie uzņēmēji, gan vairāki ideju autori, pārstāvot ļoti dažādas uzņēmējdarbības jomas – darba integrāciju, izglītību, vides aizsardzību un pat ražošanu un tūrisma pakalpojumus. Tas apliecina, ka, neskatoties uz ekonomiski sarežģīto laiku, Latvijā ir daudz uzņēmīgu un pašaizliedzīgu cilvēku, kuri par savas uzņēmējdarbības primāro mērķi ir izvirzījuši kopīgā sabiedrības labuma radīšanu,” uzsver Regita Zeiļa, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas vadītāja.

“Esam gandarīti par iespēju jau otro gadu veicināt sociālās uzņēmējdarbības attīstību Latvijā, atbalstot to uzņēmīgo cilvēku idejas un projektus, kuri, cīnoties par būtiskiem un bieži vien sasāpējušiem jautājumiem, ar savu darbu sniedz lielu pienesumu sabiedrībai un apkārtējai videi. Luminor ir prieks, ka skatītāju balsojuma simpātijas tika uzņēmumam, kas ir iecerējis veicināt mūsu nākotnes potenciāla – jauniešu – integrāciju darba tirgū, sniedzot pirmās darba iemaņas. Vienlaikus priecājamies par žūrijas galvenās balvas ieguvēju – uzņēmēju, kas kā primāro mērķi izvirza atbalstu cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, kam mūsu sabiedrībā nereti netiek pievērsta pienācīga uzmanība. Mēs patiešām ticam, ka šāds sociāls konkurss ir nozīmīgs atspēriens, lai virzītos uz priekšu un īstenotu sabiedrībai nozīmīgas idejas,” saka Kerli Vares, Luminor vadītāja Latvijā. Kopumā konkursā tika saņemti 50 sociālās uzņēmējdarbības ideju un projektu pieteikumi no visas Latvijas. Otrajai kārtai tālāk tika izvirzītas 25 spēcīgākās idejas un projekti, kuru autori piedalījās prezentācijas prasmju apmācībās, pēc kurām eksperti noteica 10 konkursa finālistus. Konkursu "Tam labam būs augt" jau trešo gadu organizē Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija sadarbībā ar Luminor banku. Tā mērķis ir veicināt jau esošu sociālo uzņēmumu un jaunu sociālās uzņēmējdarbības ideju attīstību, kā arī pastāstīt par šīm idejām visai Latvijai. Pasākuma norisi atbalsta Attīstības finanšu institūcija "Altum", līdzfinansējot tā norisi no Eiropas Savienības fondu resursiem, Rimi, portāls Delfi.lv un augstskola RISEBA.

Papildu informācija: Līga Ivanova, , 26464686