Pasaulē pirmais planšetdators cilvēkiem ar redzes traucējumiem – Bulgārijas sociālā uzņēmuma Blitab stāsts

“Kad pastāstīju savai mātei, ka vēlos kļūt par uzņēmēju, viņa vaicāja, vai esmu traka! Mājās bija daudz diskusiju par šo tēmu, taču šobrīd mana ģimene ir laimīga, jo es esmu laimīga,” intervijā “FACE Entrepreneurship” skaidro Kristīna Cvetanova.

Kristīna ir vadītāja un līdzdibinātāja uzņēmumā “BLITAB Technologies”, kas ir izstrādājis pasaulē pirmo planšetdatoru neredzīgiem cilvēkiem un cilvēkiem ar daļējiem redzes traucējumiem. Izmantojot “viedos šķidrumus”, ierīces displejā parādās mazi, fiziski burbulīši, kas pārvērš tekstu Braila rakstā, atveidojot grafiskus elementus taustāmā veidā.

Papildus daudzām citām balvām BLITAB 2015. gadā saņēma apbalvojumu “Best European Social Startup” un “Creative Business Cup”. Tomēr uzņēmuma izveidošana tā dibinātājiem nenācās viegli.

“Neviens Bulgārijā neticēja manai idejai par inovāciju ieviešanu sociālajā jomā, īpaši attiecībā uz personām ar invaliditāti. Neviens mani neatbalstīja – ne valdība, ne valsts iestādes. Pat mana ģimene neticēja, ka tas izdosies. Tomēr ar pareizajiem cilvēkiem un pareizajiem līdzdibinātājiem mēs pārcēlāmies no Bulgārijas uz Vīni, kur nodibinājām mūsu uzņēmumu,” paziņoja Kristīna.

Šobrīd BLITAB ir jaunuzņēmums, kas jau paspējis iegūt apbalvojumus un lielu atzinību.  Cvetanova skaidro: “Tagad esam saņēmuši atbalstu gan no Bulgārijas, gan prezidentūras, gan arī no valdības un Sociālo lietu ministrijas, un es ticu, ka daudzi cilvēki visā pasaulē ir saskatījuši potenciālu sociālajā uzņēmējdarbībā.”

Izplatītas bailes jauno uzņēmēju vidū

Stāsts, ar kuru dalās Kristīna, ir līdzīgs tam, ko piedzīvo daudzi jaunie uzņēmēji, kas sava ceļa sākumā nesaņem cerēto atbalstu no ģimenes un draugiem.

Saskaņā ar pētījumu, ko veikuši “FACE Entrepreneurship (Failure Aversion Change in Europe)” eksperti, vienas no izplatītākajām bailēm, ar kurām saskaras jaunie uzņēmēji, sākot savu biznesu, ir sociālās bailes. Dibinātāji bieži baidās tikt pakļauti draugu, ģimenes un līdzstrādnieku spiedienam, jo tie var apšaubīt vai pat izsmiet viņu ideju. Turklāt potenciālie uzņēmēji baidās, ka neveiksmes gadījumā tie var tikt uzskatīti par mūžīgiem neveiksminiekiem un negūt jaunas iespējas.

Cīņa ar bailēm no neveiksmes Eiropā

Saskaņā ar jaunāko Uzņēmējdarbības globālā monitoringa ziņojumu “Global Entrepreneurship Monitor Report” potenciālas iespējas sākt biznesu Eiropā ir zemākas kā jebkurā citā kontinentā. 39,1 procents pieaugušo, kam ir ieceres sākt uzņēmējdarbību Eiropā, apgalvoja, ka bailes no neveiksmes viņus atturētu no biznesa uzsākšanas. Tāpēc ir svarīgi veicināt uzņēmējdarbību, strādājot ar tādiem galvenajiem aspektiem kā izvairīšanās no riska, noturība un pašreizējā izpratne par neveiksmi.

FACE Entrepreneurship” ir Eiropas Komisijas kampaņa, kas radīta programmas “Horizon 2020” ietvaros, lai pievērstos pašreizējam uzskatam par neveiksmi un lai veicinātu IKT uzņēmējdarbību jauno eiropiešu vidū caur izpratni un konfrontāciju saistībā ar biežāk izplatītajām bailēm. Spānijas komunikāciju uzņēmums “Grupo Secuoya” vada projektu, kas saņem arī “Telefonica Open Future” un “Microsoft Bizspark” atbalstu.

“FACE Entrepreneurship” platforma piedāvā plašu digitālā satura un resursu klāstu. Balstoties uz spēliskošanas dinamiku, kas palīdz iesaistīt lietotājus, reģistrētie dalībnieki var laimēt vairākas balvas, piemēram, ceļojumus un brīvbiļetes uz pasākumiem, ierīces, ekskursijas gida pavadībā uz jaunizveidotiem uzņēmumiem, kā arī daudz ko citu. Līdztekus digitālajai platformai projekta ietvaros visā Eiropā tiek organizēti arī semināri un tīklošanas pasākumi.

Visi uzņēmēji, kas piedalās šajos pasākumos, piekrīt, ka bailes ir normāla parādība, uzsākot savu biznesu, jo tā ir daļa no spēles, un tā vietā, lai bailes slēptu, ar tām vajadzētu dalīties, kā arī tās izprast un pārvarēt. Kristīna Cvetanova apgalvo, ka, viņasprāt, ir svarīgi veicināt uzņēmējdarbību, izmantojot “tādas kampaņas kā “FACE Entrepreneurship”, kur iespējams runāt ar cilvēkiem un dalīties veiksmes stāstos, kas aizsākušies Eiropā un ko pavadījušas bailes, taču kas beigās izvērtušies veiksmīgi”.