Kā mums gāja Polijā? LSUA biedru pieredzes apmaiņas brauciens uz Olštinu

6 jūnijs, 2024

No 20. Līdz 24. maijam Polijas ziemeļu reģiona pilsētā Olštinā norisinājās pieredzes apmaiņas brauciens, kurā satikās trīs valstu pārstāvji – Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija, Polijas sociālās uzņēmējdarbības asociācija WAMA-COOP un Slovēnijas sociālais uzņēmums KNOF. Braucienā piedalījās trīs LSUA biedri – sociālo uzņēmumu pārstāvji no Latvijas – Jānis Broks no dienas centra “Dzīves oāze”, Agnese Gaidelione no zaļā dzīvesstila veikala “Ieber.lv” un Ilze Saulāja no Atbalsta un attīstības centra “KOPĀ”.

Šis brauciens tika organizēts Erasmus + projekta “Think globally, act locally – international partnership for effective social entrepreneurship Education” ietvaros un šo dienu laikā apciemojām:

  • dienas centru senioriem un cilvēkiem ar mentāliem vai fiziskiem traucējumiem “We are Together”;
  • ēdienu banku “Food Bank”;
  • dabiskās pārtikas zīmolu “Mazurskie Słoiki”;
  • un sociālo kooperatīvu, kafejnīcu “Tradition”.

Olštinekā atrodas slavens etnogrāfiskais parks, kas ir populārs visā Polijā, un, kā izsakās paši poļi, – ikviens skolēns uz turieni vismaz reizi ir devies skolas ekskursijā. Šajā etnogrāfiskajā parkā, plašu pļavu un senatnīgu māju ielokā, darbojas sociālais kooperatīvs “Negocjator”, kura radītais zīmols “Mazurskie Słoiki” etnogrāfiskā parka teritorijā audzē dabīgus augus un citas izejvielas, lai no tiem veidotu unikālus produktus, kas ir pieprasīti reģiona restorānu vidū.

Kooperatīvs apvieno daudzus vietējos mājražotājus, lai kopīgiem spēkiem tie spētu restorāniem nodrošināt nepieciešamo produkcijas daudzumu. Mums tika dota lieliska iespēja piedalīties degustācijā, kā arī iegādāties viņu īpašo produkciju – dažādi vietēji darinātie produkti, kā ievārījumi, sulas un sīrupi. Īpaši izceļams ir no rožlapiņām darināts sīrups, kas, sajaukts ar ūdeni, un pievienojot citrona šķēli, veido lielisku vasaras limonādi.

Turpinot pārtikas un ilgstspējības tēmu, kas ir viens no galvenajiem projekta pieturpunktiem, WAMA-COOP mūs iepazīstināja arī ar pārtikas bankas “Food Bank” pārstāvjiem. Tas ir lielisks piemērs, kā kara laikā tik nepieciešamās kazarmas un staļļus, taču pēckara gados pamesto un nevienam nevajadzīgo ēku, var pārveidot atbilstošu mūsdienu vajadzībām.

Dibināta 2000. gadā, “Olsztyn Food Bank”  ir bezpeļņas organizācija un tās misija ir samazināt atkritumos izmestās pārtikas daudzumu. Iegādāto pārtiku banka ziedo tām organizācijām, kas sniedz atbalstu cilvēkiem no riska grupām. Organizācija rīko dažādus ar pārtikas izglītību saistītus pasākumus, kā, piemēram, gatavošanas meistarklases ar šefpavāru, kurā piedalījāmies arī mēs.

Katra valsts strādāja grupā, lai ar šefpavāra palīdzību pagatavotu poļu tradicionālos ēdienus mūsdienīgā izpildījumā. Katliem šķindot un smaidiem kļūstot arvien platākiem, novērojām, ka mūsu biedrus šī unikālā pieredze ļoti uzrunāja.

“Food Bank” ēkā notiek ne tikai gatavošanas meistarklases, bet otrajā stāvā ir modernas kopstrādes telpas jaunajiem uzņēmējiem. Savukārt pirmajā stāvā pie datoriem cītīgi strādā paši “Food Bank” pārstāvji, rakstot jaunus projektus un radot idejas.

Gurovo Ilavecke pilsētā atrodas sociālais kooperatīvs, ēdnīca “Tradition”. Savukārt ēkas otrajā stāvā ir bērnudārzs, kura mazie skolnieki arī ikdienā ietur pusdienas šajā vietā. Sociālo uzņēmumu kooperatīvi Polijā ir svarīga organizācijas forma, kas nozīmē to, ka vairāki uzņēmumi apvienojas, kopīgi radot ideju un piesaistot finansējumu. WAMA-COOP asociācija arī piedalās kooperatīvu veidošanas procesā, sniedzot sociālajiem uzņēmējiem finansējumu. Un “Tradition” ir viens no šādiem piemēriem. 

Visemocionālākā daļa šajā braucienā visnotaļ bija ciemošanās dienas centrā senioriem un cilvēkiem ar garīgām un fiziskām saslimšanām “We are Together”. Šajā dienas centrā ik dienu norisinās dažādas nodarbības, līdzīgi kā skolā – pēc noteikta grafika, kurā dalībnieki iemācās dzīvei nepieciešamās prasmes, kā arī spēj izpaust savu radošumu un labi pavadīt laiku jaukā kompānijā. Senioru neviltotās emocijas, mūs ieraugot, bija aizkustinošas. Lai gan runājām dažādās valodās, taču valodas barjera šādās situācijās nav jūtama un sirsnība un neviltotais prieks tiek saprasts bez tulka palīdzības.

Dienas centrs ir bezmaksas klientiem, kā arī ir iespēja tajā pārnakšņot, ja rodas tāda nepieciešamība. Ikdienā centrā notiek dažādas darbnīcas, kurās pasniedzēji māca, kā pagatavot ēst, izmantot datoru, rokdarbu tehnikās izveidot dažādus priekšmetus un suvenīrus u.c. prasmes. Vispārsteidzošākā bija televīzijas un radio studija, kurā centra iemītnieki žurnālistes pavadībā gatavo radio ziņas un televīzijas sižetus, kuri izskanējuši arī publiskajos medijos un šobrīd ir atrodami internetā. Tāpat arī dienas centrs īsteno profesionālas tematiskās fotosesijas, kurās iemītnieki saģērbjas dažādos filmu un pasaku tēlos.

Apmaiņas brauciena laikā ne tikai apciemojām dažādus sociālos uzņēmumus, bet arī tikāmies ar vietējām pašvaldībām. Olštinekas pilsētas mērs aktīvi sadarbojas ar sociālās uzņēmējdarbības asociāciju WAMA-COOP, kā arī pastiprināti fokusējas uz  jauniešu iesaisti un izaugsmes iespējām. Savukārt tādas mazas pilsētas kā Gurovo Ilavecke apvienojas starptautiskos tīklos ar citu valstu mazajām pilsētām, lai gūtu papildu finansējumu pilsētas un iedzīvotāju dzīves līmeņa uzlabošanā. Abas vizītes parādīja to, ka pašvaldībā strādājošo cilvēku personības ir būtisks faktors visas pašvaldības, arī sociālās uzņēmējdarbības jomas attīstībā.

LSUA biedri pēc brauciena atzina, ka ir guvuši daudz vērtīgu atziņu un kontaktus, kā arī labās prakses piemēru iepazīšana klātienē lieti noder turpmākai sava uzņēmuma attīstībai, kā arī sniedz papildu jaudu un enerģiju turpmākajiem darbiem. 

Šeit arī pašu uzņēmēju citāti:

Pateicīga par piedzīvoto un ekselento organizēšanu, citu uzņēmēju iepazīšanu. Esam apčubināti un baudām procesu.

Jūtos apčubināta un lutināta kā karaliene. Prāts ir beidzot brīvs no darba un ikdienas, bet idejas…idejas plūst aumaļām un spēj tik pierakstīt. Dziļā pateicībā par šo iespēju.

Noskaties video, kurā redzamas biedru pārdomas pēc brauciena, ŠEIT!

Novērojām, ka uzņēmēju vidū tika pārrunātas potenciālas savstarpējās sadarbības, viena biedre guva motivāciju pieteikties angļu valodas kursu apguvei, kā arī veidoti sociālo tīklu profili uzņēmumiem un pārrunātas mārketinga un finanšu stratēģijas. Biedri atzina, ka šis ceļojums bija nepieciešams arī mentālajai veselībai – lai saprastu, ka neesi vienīgais, kas ikdienā saskaras ar sarežģījumiem uzņēmuma vadīšanas un uzturēšanas procesā. Nereti tieši savstarpējs psiholoģiskais atbalsts ir pats būtiskākais.

Brauciens pierādīja arī to, ka poļiem ir dāsnas sirdis. Tikpat dāsnas, cik viņu ēdienu porciju izmēri 🙂 Rudenī pienāks mūsu kārta parādīt savu viesmīlību Polijas un Slovēnijas projekta partneriem. ŠĪ bija pirmā projekta klātienes vizīte. Kopš pagājušā gada viens otru bijām “satikuši” vien e-pasta vēstulēs un video zvanos. Rudenī tiek plānota otrā visu trīs valstu tikšanās – šoreiz jau Rīgā, savukārt nākamgad – Slovēnijā. Braucienu mērķis ir visu trīs valstu sociālajiem uzņēmējiem gūt jaunus iespaidus, atziņas un kontaktus, kā arī pārņemt labās prakses piemērus turpmākai sava uzņēmuma attīstībai.

 

————————————————————————————

Brauciens notika projekta “Think globally, act locally – international partnership for effective social entrepreneurship education” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Savienības Erasmus+ programma.