Balkrievijas sociālais uzņēmums «Selskaya Stolinchshyna»
«Selskaya Stolinchshyna» (“Lauku Stolina”) ir sociālais uzņēmums, kas tika dibināts 2011. gadā, lai atrisinātu izmantotās siltumnīcu plēves atkritumu problēmu Baltkrievijas Stolinas rajonā (Brestas apgabals). Stolinas rajons ir lielākais Baltkrievijas reģions, kur vairāk nekā 10 tūkstoši zemnieku saimniecību ražo lauksaimniecības produktus vietējam patēriņam un pārdošanai. Katru gadu vietējie iedzīvotāji izmet vai sadedzina aptuveni 400 tonnas polietilēna siltumnīcas plēves. Nepareiza šī materiāla pārstrāde izraisa lielu kaitējumu videi, kā arī cilvēku veselībai. Sadedzināšanas procesā polietilēns izdala kancerogēnas vielas, un bērni, kas parasti ir atbildīgi par dažādu materiālu otrreizēju pārstrādi, ir pirmie, kas pakļauti to kaitīgajai ietekmei.
Uzņēmumu «Selskaya Stolinchshyna» izveidoja NVO «Stolinas rajona uzņēmējdarbības un lauku attīstības centrs». Neskatoties uz šīs nevalstiskās organizācijas izpratnes veidošanas kampaņu, iniciatīva pirmajos darbības gados neguva atsaucību vietējo iedzīvotāju vidū, un tika savāktas tikai 11 tonnas plēves. Līdz 2017. gadam šis skaitlis ir pieaudzis desmit reizes un sasniedzis simts tonnas.
Sociālais uzņēmums sāka kā neliels polietilēna savākšanas punkts Belavušas ciemā (Stolinas rajons). Savākšanas punkts tika aprīkots arī ar stacionārām presēšanas iekārtām. Parādījās konkurents, kurš peļņas gūšanas nolūkos pielietoja to pašu uzņēmējdarbības modeli un izmantoja to pašu resursu – plastmasas plēvi, tāpēc dibinātāji meklēja citus veidus, kā sasniegt klientus. Viņi nopirka kravas automašīnu un devās uz katru mājsaimniecību, lai savāktu siltumnīcas plēvi. Kad savāktie apjomi turpināja kristies, vadība nolēma ieviest papildu pakalpojumus. Viņi sāka pirkt jaunu plēvi un pārdot to par pazeminātām cenām tām mājsaimniecībām, kas piedalās pārstrādē; viņi arī pārdeva kvalitatīvas sēklas par pazeminātu cenu, kas ļāva reģionā sākt audzēt jaunus augus, piemēram, mellenes un melones. Tas palielināja savāktās plēves apjomu un uzņēmuma peļņu. 2016. gadā uzņēmums kļuva pelnošs.
Šobrīd „Selskaya Stolinchshyna” nodrošina darbavietas astoņiem cilvēkiem. Tomēr vairāk nekā simts tonnu lietotās plēves netiek savāktas un pārstrādātas. Būdams sociāls uzņēmums, „Selskaya Stolinchshyna” maksā augstāku cenu par plēvi un piedāvā zemākas sēklu cenas, kas neļauj uzņēmumam pārāk strauji attīstīties. Turklāt, viņi popularizē tādu ilgtspējīgāku materiālu izmantošanu siltumnīcās kā stikls. Jautājumā, vai šādas kampaņas dēļ viņi nebaidās zaudēt savu tirgu, NVO direktors Viktārs Vaisasnistkis saka, ka viņš būtu priecīgs par šādu attīstību, jo uzņēmums tika izveidots, lai atrisinātu šo vides problēmu.
„Selskaya Stolinchshyna” ir izmērāma ietekme uz vidi un sociālo jomu. Neizmantojamās polipropilēna plēves savākšana un pārstrāde tieši palīdz nodrošināt vides un sabiedrības veselības aizsardzību. Šī pieeja samazina neapstrādājamo plastmasas atkritumu daudzumu atkritumu izgāztuvēs. Otrkārt, tā samazina toksisko slodzi uz vidi, jo mazie plēves gabali vairs nepiesārņo mežus un ūdeņus, kur tie var saglabāties gadsimtiem ilgi un izraisīt bīstamas mikro-plastmasas veidošanos. Treškārt, tā ir drošāka cilvēka veselībai. Vietējie cilvēki bieži nevajadzīgās plastmasas atliekas sadedzina savos pagalmos, kas draud ar īpaši toksisku vielu uzkrāšanos un var izraisīt ļaundabīgo audzēju attīstību.
Uzņēmums reinvestē peļņu NVO aktivitātēs, kas veicina ilgtspējīgu lauku attīstību reģionā, attīstot jaunus un videi draudzīgākus lauksaimniecības veidus. Bezpeļņas organizācijas un komercuzņēmuma apvienojums sekmē visas struktūras lielāku ilgtspējību. Starptautiskie projekti, kurus īsteno bezpeļņas organizācija, palīdz dažādot uzņēmuma darbu. Dotāciju nauda bieži tiek izmantota pētījumiem un jaunu iekārtu iegādei, jaunu kultūraugu audzēšanas tehnoloģiju testēšanai, savukārt sociālā uzņēmuma radītā peļņa palīdz atbalstīt bezpeļņas organizāciju laikā, kad projekti netiek īstenoti. Tas palīdz saglabāt darbinieku pamatsastāvu un nodrošināt bezpeļņas uzņēmuma darbības nepārtrauktību.