Spānija – valsts, kur smelties ne tikai sauli, bet arī sociālās uzņēmējdarbības pieredzi

21 jūnijs, 2024

No 28. līdz 30. maijam Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija kopā ar Zemgales plānošanas reģionu, Rokišķu novada pašvaldību un Lietuvas sociālā biznesa asociāciju piedzīvoja intensīvu programmu, apmeklējot dažādus sociālos  uzņēmumus un izglītības iestādes trīs Spānijas pilsētās – Barselonā, Žironā un Mataro.

Viena no spilgtākajām brauciena vizītēm bija Col-legi Montserrat koledžā, kurā jauniešiem tiek pasniegts mācību priekšmets par sociālo uzņēmējdarbību. Priekšmeta skolotāja agrāk pati ir darbojusies uzņēmējdarbības jomā, tāpēc viņas personīgais ieguldījums un interese mācību programmas īstenošanā ir manāmi jūtams.

Jaunieši, iespējamie sociālie uzņēmēji nākotnē, mācību laikā praktiski “iziet cauri” visiem uzņēmuma izveides soļiem sākot no tā radīšanas līdz pat uzņēmuma likvidēšanai. Mācību rezultātā skolēni, sadalīti pāros, izveido reālu sociālo uzņēmumu, kuram ir savs produkts vai pakalpojums. Klausoties skolēnu stāstos un redzot uzņēmumu prezentācijas, novērojām, ka jaunie censoņi ir ļoti azartiski par izveidoto sociālo uzņēmumu un ar lepnumu demonstrē savus produktus, kā, piemēram, no olīveļļas pārpalikumiem ražotas ziepes, aplikācija ar alcheimeru slimojošiem cilvēkiem, saliekama un no pārstrādājama materiāla izveidota kafijas krūze, aplikācija, kura “saved” jaunos psihiatrus un pacientus. Daži skolēni paralēli paspēja kādu no savām precēm arī mums veikli notirgot.

Pēc tam mēs ciemojāmies Katalonijas Starptautiskajā Universitātē (Universitat Internacional de Catalunya), kas aktīvi sadarbojas dažādos ar sociālo uzņēmējdarbību saistītos projektos, veicot pētījumus par to, kāpēc sociālie uzņēmumi krīzi izdzīvoja labāk nekā tradicionālie uzņēmumi, kā arī meklējot dažādus inovatīvus apkārt esošo sociālo problēmu risinājumus. Mēs diskutējām par sociālās uzņēmējdarbības likumdošanas aspektiem dažādās valstīs un analizējām veiksmīgās un ne tik veiksmīgās prakses.

Universitāte uzsvēra, ka “Montserrat” koledža ir izcils piemērs, kā izglītībā jauniešiem iekļaut saturu par sociālo uzņēmējdarbību un pēc šāda parauga būtu jātiecas visiem, taču tas nenozīmē, ka tik attīstīts sociālās uzņēmējdarbības izglītības saturs ir visā Spānijā.

Žironas pilsētā apmeklējām lietoto apģērbu veikalu “Moda-Re“, kurā darbs tiek piedāvāts sociāli neaizsargātām sievietēm, sevišķi pievēršot uzmanību imigrantēm no valstīm, kurās norisinās karš. Uzņēmums piedāvā ne tikai nodarbinātības iespēju svešā valstī un atalgojumu, bet arī sakārto visus ar uzturēšanos valstī saistītos dokumentus.

Līdzīgi kā Latvijas lietoto apģērbu veikalos, arī Spānijas “Moda-Re” veikalā saņemtās drēbes tiek rūpīgi šķirotas. Tās, kuras ir nederīgas tūlītējai pārdošanai, tiek pāršūtas jaunā apģērbā.

Industriālā Žironas rajonā vietējā kopiena pamestā rūpnīcas ēkā  ir izveidojusi bohēmisku satikšanās telpu, kurā norisinās dažādi kopienas saliedēšanas un kultūras pasākumi. Uz sienām apzināti ir atstāta pagātnes “elpa” – grafiti un attēli ar tā laika rūpnīcas strādniekiem, kuru acis nolūkojas uz cilvēkiem, kuri šeit nāk izklaidēties – satikties ar draugiem vai baudīt vietējo mākslinieku mūziku. Blakus telpā atrodas velosipēdu labošanas, kā arī šūšanas darbnīca, kur konkrētās dienās un laikos cilvēki var nākt un bezmaksas salabot savu saplīsušo kleitu vai velosipēdu.

Savukārt Mataro pilsēta mūs pārsteidza ar kooperatīvu, kas atrodas iespaidīgi lielā, taču pārsteidzoši mājīgā garāžā, kurā iekārtota vieta ne tikai mašīnu labošanai, bet arī jaukā virtuvē iespējams uzvārīt kafiju. Turpat ir skatuve, blakus telpās dažādas darbnīcas un iekšpagalmā dārzs un tā malā atsevišķa koka mājiņa jogas studijai.

Garāžas otrajā stāvā ir cirka un akrobātikas studija bērniem un pieaugušajiem, kur regulāri notiek nodarbības. Arī mums bija dota iespēja ieskatīties, kā topošie cirka mākslinieki mūzikas pavadībā met kūleņus un izpilda trikus, karājoties virvēs. Ēkas augšējā stāvā ir mākslinieku un dizaineru darbnīcas – kopstrādes telpas, kurās viņiem ikdienā ir dota iespēja savstarpēji tīkloties un apmainīties ar radošām idejām, kā arī pietiekami daudz telpas ideju lidojumam un savu produktu radīšanai. Satikām mākslinieci (zīmols Colorin Colorado Design), kura apglezno porcelāna traukus, kā arī dizaineri (zīmols Fiaca Barcelona), kas izveidojusi īpašus, viegli pārnēsājamus vasaras atpūtas krēslus, kurus kā plecu somu var atvest uz pludmali, atlocīt vaļā un, kad pienācis laiks doties mājās, atkal salocīt un uzlikt kā somu uz pleca.

Brauciena laikā apmeklējām ne tikai izglītības iestādes un sociālos uzņēmumus, bet arī vietējās pašvaldības Mataro un Žironā. Lielisks piemērs, kuru iepazinām Mataro, ir Mataro kooperatīvu savienība (Union of Cooperatives Foundation of Mataró), kas tika izveidota 1927. gadā, apvienojoties četriem kooperatīviem, no kuriem viens ir darba integrācijas kafejnīca Cafè de Mar”, kurā mums bija iespēja ieturēt pusdienas. Savienībā ir iespējams kļūt par biedru, kļūstot par daļu no lielāka sociālo uzņēmumu tīkla. Sadarbojoties kopā, jaunie uzņēmēji var mācīties no veterānu pieredzes. Savukārt visi kopā strādā pie sociālās uzņēmējdarbības jomas attīstības reģionālā līmenī.

Tāpat iepazinām arī XMESS: pašvaldību apvienību, kas darbojas, lai attīstītu sociālo un solidaritātes ekonomiku savās pašvaldībās. Bija patiešām iedvesmojoši dzirdēt, ka pašvaldības, savas iniciatīvas vadītas, apvienojas un aktīvi vēlas veicināt jomas attīstību. XMESS palīdz pašvaldībām – sniedz konsultācijas, izveidoja rīku kopumu, kā pašvaldības var palīdzēt sociālās un solidārās ekonomikas dalībniekiem.

Spānija šajā ziņā ir pakāpusies soli uz priekšu – viņi runā plašākā mērogā – ne tikai par sociālo uzņēmējdarbību, bet arī par sociālo un solidaritātes ekonomiku.

Pieredzes apmaiņas brauciens norisinājās projekta RE:IMPACT “Sociālās uzņēmējdarbības ekosistēmas uzlabošana Zemgalē un Ziemeļlietuvā” ietvaros, kurā šobrīd tiek izstrādāti izglītojoši materiāli un vadlīnijas skolām par sociālo uzņēmējdarbību, kā arī norisināsies pieredzes apmaiņas braucieni starp sociālajiem uzņēmējiem un publiskā sektora pārstāvjiem, un veicināta informācijas kampaņa plašākai sabiedrībai.

 

——————————————————————————

Šī publikācija ir radīta projekta ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Savienības Interreg VI-A Latvijas–Lietuvas programma 2021.–2027.gadam. Par tās saturu pilnībā atbild Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

 

#ReImpactProject