Sociālais uzņēmums „Basta” no Zviedrijas

Sociālais uzņēmums „Basta” piedāvā rehabilitāciju un darba pieredzi tiem, kas cietuši no alkohola vai narkotiku lietošanas. Šobrīd „Basta” centri artrodas piecās dažādās Zviedrijas vietās.

„Basta” izveidošana saistīta ar tā dibinātāja Aleka Karlberga gūto iedvesmu, 1989. gadā viesojoties Itālijas sociālajā kooperācijā San Patrignano. Viņš redzēja, kā agrākie atkarīgie sanākuši kopā un izveidojuši uzņēmumu. Ideja, ka mērķtiecīgs darbs un iespēja uzņemties atbildību par savu dzīvi var būt pamats rehabilitācijai, ir kļuvusi par „Basta” filozofiju. 1994. gadā tika izveidots pirmais centrs Nikvarnā, netālu no Stokholmas.

Sociālais uzņēmums ir atkarīgs no ienākumiem, ko tas gūst, piedāvājot tādus pakalpojumus kā būvniecība, tīrīšana, dienas aprūpe suņiem un ēdināšana. Decentralizēta uzņēmējdarbības struktūra nozīmē, ka daudziem būs iespēja uzņemties atbildību par komandas vadību un nansēm.

Kad šī ideja pirmo reizi parādījās 1994. gadā, „Basta” uzsāka partnerību ar piecām pašvaldībām, kuras apņēmās sadarboties ar sociālo uzņēmumu piecus gadus. Tā kā tas bija jauns koncepts, „Basta” bija vajadzīgs laiks, lai attīstītu ideju, kā arī struktūra, tādēļ bija vajadzīga ilgtermiņa apņemšanās. Visas pašvaldības sākotnēji maksāja 500 000 kronu katru gadu, un visiem viņiem bija pārstāvis „Basta” valdē, lai nodrošinātu regulāru pakalpojumu un attīstības uzraudzību. Šī procesa laikā „Basta” vadības komanda veidoja arī kontaktus ar valsts un sociālo sektoru. Tas palīdzējis paplašināt savu tīklu un šodien sociālais uzņēmums strādā ar vairāk nekā 90 pašvaldībām visā Zviedrijā, kā arī ar Zviedrijas Cietumu un probācijas dienestu.

Kā jebkurā biznesā, uzņēmumam augot, mainās procesi un uzņēmējdarbības struktūras, bet Basta dibinātāja pieredze rāda, cik svarīgi ir nemainīt organizācijas principus un vērtības. Viņš arī apgalvo, ka sociālajam uzņēmējam ir svarīgi neaizmirst, ka jūs vadāt uzņēmumu – tam jābūt finansiāli ilgtspējīgam un cilvēkiem jāspēj veidot uzņēmumā karjeru.