Lūznavas muiža aicināja iedvesmoties sociālajai uzņēmējdarbībai
Ar devīzi “Iedvesmojies savam veiksmes stāstam!” 27. aprīlī Lūznavas muiža aicināja piedalīties starptautiskā pasākumā par sociālo uzņēmējdarbību. Pasākumā Lūznavā piedalījās vairāk nekā 40 dalībnieki, bet ar saviem veiksmes stāstiem dalījās sociālo uzņēmumu aktīvisti gan no Latvijas, gan Igaunijas. Pasākumā kopā ar draugiem, atbalstītājiem, brīvprātīgajiem asistentiem īpaši tika aicināti piedalīties un iedvesmoties cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem.
Iegādājoties preci, pakalpojumu, produktu, ikdienas pārtiku, saimniecībā noderīgas lietas, ko saražojis vai pārdod sociālais uzņēmums, mēs nopērkam ne tikai preci, bet arī pievienoto vērtību, jo sociālie uzņēmumi risina kādu no sabiedrības sociālajām vajadzībām, vienlaikus nodrošinot apmācības, nodarbinātību vai citu atbalstu šīm sabiedrības grupām, piemēram, cilvēkiem ar ierobežotām iespējām, ar mācīšanās traucējumiem, ar autisma un citām diagnozēm, probācijas procesā esošiem u. c. Sociālie uzņēmumi var būt inovatīvi, sabiedrības izaugsmi un atbildību veicinoši, ilgtspējīgi, pelnoši.
Pirmie soļi, lai attīstītu un popularizētu sociālās uzņēmējdarbības iespējas Rēzeknes novadā un Latgales reģionā jau tika sperti 2017. gadā, kad Lūznavas muiža aicināja uz semināriem visus interesentus, lai iepazīstinātu ar sociālo uzņēmumu dibināšanas un finanšu atbalsta iespējām, kā arī darbības piemēriem Latvijā un ārvalstīs. Priecē, ka Rēzeknes novadā 2017. gadā tika nodibināts pirmais sociālais uzņēmums SIA “Puordare”, kas videi draudzīgi saimnieko un ražo videi draudzīgas lietas.
Lai turpinātu runāt par sociālo uzņēmējdarbību, iedvesmotos no pieredzes stāstiem un saskatītu savas nodarbinātības iespējas, šī gada 27. aprīlī Lūznavas muiža aicināja cilvēkus ar funkcionāliem traucējumiem kopā ar viņu draugiem, asistentiem, atbalstītājiem, brīvprātīgajiem piedalīties pasākuma programmā, kuras gaitā tika veidota saliedējoša un atbalstoša platforma sociālās uzņēmējdarbības idejām un to īstenošanas scenārijiem. Dalībai pasākumā atsaucās 11 cilvēki ar kustību traucējumiem, bet pasākumā kopā piedalījās vairāk nekā 40 dalībnieki (to skaitā arī trīs no Igaunijas), kuri dienas gaitā neformālā gaisotnē iepazina viens otru, dalījās savā pieredzē, stāstos, sajūtās.
Pasākuma dalībniekus jauniem izaicinājumiem un ideju praktiskai īstenošanai iedvesmoja vairāki sociālo uzņēmumu aktīvisti gan no Latvijas, gan Igaunijas. Elīna Bērziņa, kura kopš bērnības pārvietojas ratiņkrēslā ir sociālā uzņēmuma SIA “Typical Latvian” vadītāja, dēvē sevi par dumpinieci un sava ceļa gājēju. Uzņēmums nodarbojas ar suvenīru, papīrlietu, dāvanu komplektu, īpašu viesību spēļu ražošanu un tirdzniecību. Elīna uzsvēra, ka galvenais uzņēmuma darbībā ir būt sociāli aktīviem un veicināt emocionālu saikni starp cilvēkiem, piebilstot: “Mēs pārdodam un sūtām emocijas”. Uzņēmuma ražotās pastkartes aicina cilvēkus dot solījumus sev un tos piepildīt. Uzņēmuma “Typical Latvian” pastkaršu un citus produktu ērtai un ātrai iegādei ir izveidots arī interneta
veikals http://www.typicalpostcards.eu/.
Biedrības “Cerību spārni” un sociālā uzņēmuma “Visi Var” vadītāja Eva Viļķina uz Lūznavu atbrauca no Siguldas, lai pastāstītu savu personīgās pieredzes stāstu, kas aizsākās ģimenē ienākot īpašajam bērnam. Kopš 2004. gada biedrība sniedz sociālos pakalpojumus bērniem/jauniešiem ar dažāda veida invaliditāti un viņu ģimenes locekļiem, nodrošinot vienlīdzīgu iespēju saņemt vajadzībām atbildošus sociālos pakalpojumus viņu dzīvesvietā vai tuvu tai. Biedrība piedāvā nodarbības, tajā skaitā, gaismas teātra, logoritmikas nodarbības un dažādas terapijas – deju un kustību, smilšu, mūzikas, mākslas, runas terapiju. Tāpat sniedz atelpas brīža pakalpojumus vecākiem, kuriem ģimenē ir bērni, jaunieši vai pieaugušie ar invaliditāti, piedāvājot pieskatīt “rūpju bērnu” uz laiku, cik nepieciešams. Sociālā uzņēmuma “Visi var” labdarības veikalā Siguldā ir iespēja iegādāties gan cilvēku ar invaliditāti darinājumus,
kā arī kafiju, tēju vai kakao dzērienu līdzņemšanai. Visi radītie izstrādājumi ir 100% roku darbs, ko ar mīlestību izgatavojušas personas ar invaliditāti. Visi veikala darbībā iegūtie līdzekļi tiek novirzīti labdarības projektiem, nodarbinātības pasākumu attīstīšanai personām ar invaliditāti un citiem līdzcilvēkiem, kuriem ir kādas grūtības strādāt pilnu darba slodzi. Iegūt informāciju par biedrības “Cerību spārni” darbību var biedrības mājaslapā www.ceribusparni.lv.
Gan biedrības vadītāja Eva, gan SIA “Typical Latvian” vadītāja Elīna atzina, ka sociālajiem uzņēmumiem ir vienlīdz liels nodokļu slogs kā ikvienam uzņēmumam, tādēļ uzskata, ka likumdošana un nodokļu politika šajā sfērā būtu jāpilnveido, jo sociālajam uzņēmumam ir ļoti grūti konkurēt tirgū ar citiem SIA. Lūznavas muižā viesojās un savu stāstu vēstīja arī gleznotājs Mareks Odumiņš, kurš nu jau vairākus gadus glezno ar otu mutē. Smagā negadījumā Mareks guva traumu, kas viņam liedz roku un kāju kustības, taču jaunais baušķenieks nav padevies, tieši pretēji – viņš rada brīnišķīgus mākslas darbus, kas ir ļoti pieprasīti, turklāt iedvesmo arī līdzcilvēkus. Mareka gleznu atpazīstamākā iezīme ir košums un gaišums, un caur gleznošanu viņš izpauž sevi. Kādā intervijā Mareks stāsta, ka sākotnēji savus darbus dāvināja cilvēkiem, un, redzot, ka viņiem patīk, guva gandarījumu un vēlējās radīt vēl. Tad saņēmis pirmos jautājumus par to, vai gleznas var iegādāties, un aizdomājies, ka tas var kļūt par veidu, kā pelnīt iztiku. Šobrīd, lai iegādātos Mareka gleznu, ir jāpiesakās ļoti laicīgi un jāgaida gandrīz 20 pasūtījumu garā rindā.
Iedvesmotāju vidū bija arī Kaia Maasing no Igaunijas, kura dalījās savā pieredzē par mērķu sasniegšanu un ticību sev. Kad Kaia uzsākusi savu uzņēmējdarbību ceļotāju klubā “WorldVentures”, viņai apkārt un arī ģimenē bija daudz skepses par to, ko viņa bija nolēmusi darīt. Pateicoties savam iekšējam spēkam un motivācijai, kā arī “stāvot pāri visiem skeptiskajiem sapņu iznīcinātājiem”, viņa turpinājusi savu darbību un šobrīd lielu daļu savas peļņas gūst tieši ceļotāju klubā.
Visi Lūznavas muižā dzirdētie iedvesmotāji bija apbrīnojami savā iniciatīvā, mērķtiecībā un pozitīvismā. Pasākuma rīkotāji cer, ka klātesošajiem šie iedvesmas stāsti kalpos par iedvesmu saviem veiksmes stāstiem un sociālās uzņēmējdarbības idejām. Tāpat Lūznavas muiža aicina sazināties, rakstot , ja pasākuma iespaidā ir radušies kādi jautājumi vai kā citādi var palīdzēt ar informāciju idejas attīstīšanai.
Lūznavas muiža saka lielu paldies personīgās izaugsmes trenerei Ievai Elvīrai Garjānei par starptautiskās izaugsmes programmas “Be. In. Now” vadīšanu, Marikai Rudzītei Griķei (SIA “Ar Gaumi” un Latgales amatniecības mājas radītāja no Līvāniem) par programmas tulkošanu un iedvesmošanu ar savu piemēru, kā arī visiem dalībniekiem un “WorldVentures Foundation” brīvprātīgajiem.
27. aprīļa pasākuma programmas norisi atbalstīja Rēzeknes novada pašvaldība, Latvijas sociālās uzņēmējdarbības asociācija un British Council pārstāvniecība Latvijā, SIA "Typical Latvian", labdarības organizācija “Palīdzēsim.lv”, “WorldVentures Foundation” brīvprātīgie. Īpašs paldies “WorldVentures Foundation” brīvprātīgo vārdā Lūznavas viesu nama “Svilpaunieki” saimniekiem Elīnai un Mārtiņam par nesteidzīgas atpūtas un mājīgas noskaņas radīšanu.
Foto ieskats sociālās uzņēmējdarbības pasākumā te: http://www.luznavasmuiza.lv/foto/params/group/129096/