Eiropas “Top 100 sievietes sociālajā uzņēmējdarbībā” iekļūst četras latvietes

7 marts, 2023

Eiropas Sociālās uzņēmējdarbības tīkls Euclid Network, kas apvieno 100 tūkstošus organizāciju 21 valstī, jau trešo reizi ir izveidojis Eiropas līmeņa topu sievietēm, kuras darbojas sociālajā uzņēmējdarbībā. Starp 100 Eiropas mēroga sociālās uzņēmējdarbības līderēm šogad iekļautas četras nozares pārstāves no Latvijas.

No vairāk kā 900 nominētajām sievietēm žūrija izvēlējās 100 sievietes, kurām piemīt izcilas līdera prasmes un apņemšanās darīt vairāk, iedvesmojot ar savu piemēru arī citas sievietes izmantot savu potenciālu sociālajā uzņēmējdarbībā. Sievietes, kuras ir nominētas šajā topā, ir veiksmīgi īstenojušas dažāda mēroga sociālos projektus ar pozitīvu sociālo ietekmi un tādējādi piedalījušās ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā.

Prestižajā topā no Latvijas iekļauta Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore Regita Zeiļa, Sabiedriskās politikas centra “PROVIDUS” galvenā pētniece Agnese Frīdenberga, sociālās uzņēmējdarbības akceleratora NEW DOOR izveidotāja un vadītāja Diāna Lapkis un sociālā uzņēmuma – zvanu centra “Sonido” – dibinātāja un vadītāja Inga Muižniece, kura šajā topā iekļūst atkārtoti.  

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore Regita Zeiļa sociālās uzņēmējdarbības nozarē darbojas kopš 2017. gada, šajā laikā izveidojot sociālās uzņēmējdarbības vēstnieku tīklu, 2019. gadā veicot pētījumu, kura rezultātā tika izveidota potenciālo sociālo uzņēmēju datu bāze 10 Latvijas pašvaldībās, kā arī 2020. gadā vien 24 gadu vecumā ieņemot asociācijas direktores amatu. Aktīvais darbs sociālo uzņēmumu interešu aizstāvībā 2022. gadā rezultējies ar sociālās uzņēmējdarbības attīstības iekļaušanu valdības deklarācijā, nosakot to par valsts mēroga prioritāti.

Agnese Frīdenberga kopā ar PROVIDUS komandu aizsāka sociālās uzņēmējdarbības pētniecību, 2012. gadā veicot pētījumu “Latvija ceļā uz sociālo uzņēmējdarbību”. Tālākos gadus viņa iesaistījās Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas dibināšanā, Sociālā uzņēmuma likuma izveidē, savukārt pašlaik aktīvi darbojas Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas padomē, Labklājības ministrijas Sociālo uzņēmumu komisijā un pēta sociāli atbildīga publiskā iepirkuma nozīmi, kā arī informē par tā iespējām.

Diana Lapkis ir starptautiskās sociālās uzņēmējdarbības un inovāciju platformas “New Door” un pirmā sociālās uzņēmējdarbības akseleratora Baltijas valstīs līdzdibinātāja un izpilddirektore. Viņa ir arī aktīva konsultante sociālās uzņēmējdarbības, sociālo inovāciju un korporatīvās sociālās atbildības jomās, kā arī sociālo uzņēmēju mentore un Labklājības ministrijas Sociālo uzņēmumu komisijas locekle.

Ingas Muižnieces sociālais uzņēmums “Sonido” nodarbina cilvēkus ar invaliditāti. Līdztekus komerciālajai darbībai Inga Muižniece iedzīvinājusi arī neparastu sociālo projektu “Parunāsim”  – tālruņa līniju cilvēkiem, kurus māc vientulība. Tas ir stāsts par soli tuvāk iekļaujošai sabiedrībai un darba integrācijai, kas atzinīgi novērtēts arī ar “Gada balvu cilvēku ar invaliditāti atbalstam 2020” kategorijā “Nodarbinātības veicinātājs”. Uzņēmuma “Sonido” sociālais projekts “Parunāsim” tika radīts 2018. gada rudenī, lai cilvēkiem, kas jūtas vientuļi, būtu iespēja kādam piezvanīt un tikt uzklausītam. Kopš tā laika uz tālruņa līniju 26564564 zvanīts gandrīz 21 000 reizes.

Eiropas Top 100  tiek veidots, lai godinātu sievietes sociālajā uzņēmējdarbībā. Šis laiks ir sarežģīts ne tikai Latvijā, bet arī visa pasaulē, un bieži vien sievietes ir tās, kuras piedāvā novatorisku pieeju sabiedrības problēmu risināšanai, iekļaujot un neaizmirstot par dažādu sabiedrības grupu interesēm.

Viss tops pieejams šeit: https://ej.uz/Sievietes100