Vilbers

20 maijs, 2025

“Vilbers”, Vangažos

Ražo specializētu apģērbu cilvēkiem ar dažāda veida kustību traucējumiem. Tas ir ne vien ērts, funkcionāls un uzlabo personas mobilitāti, bet ir arī stilīgs un sniedz iespēju sevi izpaust caur apģērbu, neatkarīgi no fiziskajām spējām.

Gaujas iela 18, Vangaži, Ropažu novads, LV-2136

+371 23553444


Sociālais uzņēmums “Vilbers” piedāvā inovatīvu, pielāgotu apģērbu cilvēkiem ar kustību traucējumiem, ratiņkrēslu lietotājiem, kā arī citiem, kuriem apģērba uzvilkšana ikdienā sagādā problēmas. Par uzņēmuma sākumu dibinātāja Zane Bērziņa stāsta: “Kā parasti viss sākas no bērnības. Man bija radinieks ratiņkrēslā, viņš bija uzņēmējs, daudz strādāja, vienmēr bija pilns ar prieku, humoru. Bieži cilvēkiem ir barjera pret cilvēkiem ratiņkrēslā – saskaroties pirmo reizi, viņi apmulst, nezina, kā rīkoties, vai vajag palīdzēt, kaut kur stumt, vai vajag runāt citā balsī. Es šo barjeru nekad neesmu jutusi. Arī vēlāk, studiju laikā, studiju biedrs bija ratiņkrēslā, viņš brauca ar auto uz skolu, mācījās un teica – es varu visu, mācīties, strādāt, apmeklēt teātri, vienalga ko, bet nopirkt apģērbu es nevaru, jo man ir specifiskas vajadzības. Tādu apģērbu nevar atrast! Pāris gadus vēlāk man kā māmiņai ar maziem bērniem vajadzēja sākt domāt par atgriešanos darba tirgū, un karjeras konsultācijā mani mudināja domāt par uzņēmējdarbību. Tad pie manis atnāca doma par “Vilbers”, un tā sākās šis ceļš.

2023. gada nogalē Zane ar savu ideju uzvarēja Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas un Luminor bankas rīkotajā sociālās uzņēmējdarbības piču jeb prezentāciju konkursā “Tam labam būs augt” un saņēma pirmo starta kapitālu idejas realizācijas uzsākšanai. Pēc tam, decembrī, tika nodibināts uzņēmums, tomēr sākuma posms bija lēns, saistīts ar mājaslapas izstrādi, pirmo apģērbu skicēšanu, piegriežņu izgatavošanu, testa modeļu šūšanu. Kā lielu atspēriena punktu uzņēmuma dibinātāja min dalību un atbalsta iegūšanu sociālās uzņēmējdarbības grantu programmā “Augšup”. Pēc konkursa ar Ropažu novada pašvaldības atbalstu “Vilbers” tika pie pastāvīgām telpām un tad, 2024. gada augustā, sākās faktiska, aktīva uzņēmuma darbība. Uzņēmuma veidoto apģērbu šobrīd var iegādāties gan tiešsaistē, gan braucot uz uzņēmuma mājvietu Vangažos – 15 minūšu braucienā no Rīgas robežas.

Pirmā apģērbu līnija, kas tika izveidota “Vilbers” ietvaros, bija apģērbi vīriešiem ratiņkrēslos. Darbībai turpinoties, tika pievienota arī apģērbu līnija sievietēm ratiņkrēslos, kā arī vēlāk – siltais apģērbs ziemas mēnešiem. “Mums ar kaut ko ir jāsāk, un tad ar kaut ko arī jāturpina. Darbs liek rūpīgi izvērtēt, kuras preces šobrīd ir patiesi aktuālas, ko un cik daudz pirks. Piemēram, pēdējais produkts, kas mums ir izveidots, ir īpaši silts kombinezons, tas sastāv no sešiem slāņiem, ar to principā var gulēt sniegā, pavadīt vairākas stundas ārā un mājās nokļūt ar kājām, kas joprojām ir siltas. Šis kombinezons ziemas pirmajā pusē vispār negāja, bet otrajā pusē sāka to vairāk pirkt, jo atnāca aukstums,” stāsta Zane. 

“Vilbers” veidotā apģērba pamatā ir ideja par cieņpilnu apģērbšanās procesu visiem. Tiek ražots divu veidu apģērbs – tāds, kas ir veidots cilvēkiem, kuri spēj apģērbties paši un arī apģērbs cilvēkiem, kuriem ģērbšanās process ir asistēts. Apģērbu īpašu padara tā piegriezums, kas ir veidots, lai būtu pieguļošs ķermenim, ir ar pagarinātu aizmuguri. Tāpat arī nozīmīgas ir stratēģiski izvietotās vīles, kas rūpējās par maksimālu komfortu. Tiek izmantoti magnētiskie rāvējslēdzēji un pogas, kas padara tos vieglāk lietojamus cilvēkiem ar ierobežotu mobilitāti. Biksēm ir atverams priekšējais panelis, kas vajadzības gadījumā ļauj vieglāk izmantot katetru un nodrošina to, ka vairākas reizes dienā apģērbs nav jāvelk nost pavisam. Arī asistētajā līnijā ir īpaši domāts par risinājumiem – lai apģērbšanās process būtu pēc iespējas viegls abām iesaistītajām pusēm, lai nebūtu lieki jārausta rokas vai kājas mēģinot uzvilkt kreklu vai bikses, un lai viss notiktu rūpīgi. 

Kā lielu izaicinājumu darbībā uzņēmuma dibinātāja redz pirktspēju, kā arī izpratni par specializēta apģērba vajadzību. “Šobrīd mums ir diezgan augsts cenu līmenis, kas mēdz potenciālo klientu atturēt no pirkšanas. Daļa no mūsu uzdevuma ir arī domāšanas veida maiņa, komunicēšana. Bieži vien, nopērkot kādu lētāku apģērbu, kas nav piemērots katra konkrētām vajadzībām, gala rezultātā sanāk iztērēt vairāk naudas, nekā būtu iztērēts nopērkot atbilstošu, kvalitatīvu preci. Latvijā ir neliels tirgus, kā arī trūkst izpratnes par problēmas aktualitāti. Vēl nav noformulējusies sabiedriskā doma, kā tas ir citur Eiropā. Piemēram, Vācijā ir izstādes, kas veltītas adaptīvam apģērbam, uzņēmumi, kas ar to nodarbojas daudz ilgāk, pat gadu desmitiem, kamēr mums ir jāstāsta, kādēļ tā vispār ir problēma, ka tev ir pliks dibens, un drēbes līdz galam neder,” skaidro Zane. 

Šobrīd liela daļa no “Vilbers” produkcijas tiek pirkta no ārzemēm, un arī nākotnē uzņēmuma dibinātāja kā nozīmīgu aspektu ilgtermiņa pastāvēšanai redz eksporta un atpazīstamības paplašināšanu ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs, Skandināvijā. Tāpat, skatoties uz turpmāko darbību, tiek apskatītas iespējas paplašināt savu ikdienas darbības loku. “Cilvēki ar kustību traucējumiem ir salīdzinoši neliela sabiedrības daļa. Mēs nācām klajā ar ideju, ka mēs varētu uzrunāt uzņēmumus un piedāvāt viņiem izgatavot uzņēmuma vajadzībām nepieciešamās zīmola apģērba preces. Mums ir labi piegādātāji ar kvalitatīviem audumiem, un mēs varam nodrošināt īpaši augstas kvalitātes produktu. Šobrīd populāra ir “Buy social” kustība, vēlamies arī uz šī viļņa uzkāpt, saņemt atbalstu nevis caur grantiem, bet darbu, ko mēs darām. Peļņa no šī tiktu novirzīta, lai mēs varētu turpināt izstrādāt un veidot specializēto apģērbu, padarīt to pieejamāku un turpināt pastāvēt ilgtermiņā,” stāsta Zane.