Sociālo inovāciju hakatons Kuldīgā noslēdzas ar 8 vērtīgām sociālā biznesa idejām

oktobris 15, 2019

Sociālo inovāciju hakatons Kuldīgā noslēdzas ar 8 vērtīgām sociālā biznesa idejām

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija sadarbībā ar Daugavpils jauniešu biedrību “D-Juno”, Kurzemes NVO centru un Vācijas Ārlietu ministrijas atbalstu aizvadītajā nedēļas nogalē, no 11. līdz 13. oktobrim, Kuldīgā organizēja nu jau otro Sociālo inovāciju hakatonu. Tas bija 48 stundu garš ideju maratons, kurā profesionālu mentoru – ekspertu vadībā dalībniekiem bija iespēja radīt jaunus, dzīvotspējīgus un modernajās tehnoloģijās balstītus sociālā biznesa modeļus.

Hakatonā piedalījās 43 dalībnieki no dažādām Latvijas vietām – Rīgas, Ventspils, Ķekavas, Tukuma, Baldones, Kuldīgas, Jūrmalas, Talsiem, Alsungas, Rundāles, Salacgrīvas, Ozolniekiem, Ogres, Daugavpils, Jēkabpils, Bauskas, Līvāniem un pat Aknīstes. Dalībnieku vidū bija dažādu jomu speciālisti  – jau esoši uzņēmēji, pedagogi, pašvaldību darbinieki, programmētāji, 3D mākslinieki, studenti, nevalstisko organizāciju pārstāvji, grafiskie dizaineri un vienkārši entuziasma pilni ideju ģeneratori.

Kā paredz hakatona formāts, dalībniekiem ir jāsadalās komandās un kopīgiem spēkiem un prātiem jārada sava sociālā biznesa koncepcija, lai pasākuma noslēgumā to prezentētu potenciālajiem investoriem un uzņēmējdarbības ekspertiem. Arī šogad Sociālo inovāciju hakatonā izveidojās 8 komandas ar lieliskām sociālās uzņēmējdarbības idejām:

TRAIN BRAIN – INTELEKTA ATTĪSTĪBAS CENTRS BĒRNIEM

Ideja: ar speciālas ierīces palīdzību noteikt bērnu vecumā no 6 līdz 12 gadi koncentrēšanās spējas un īpaši izstrādātā apmācību programmā sekmēt bērnu uzmanības un koncentrēšanās spējas, attīstīt emocionālo inteliģenci un intelektu, paaugstināt mācīšanās prasmes un efektivitāti.

 

reSTART SOCIAL – RESURSU ATJAUNOŠANAS CENTRS

Ideja: radīt vietu, kur cilvēkiem atjaunot gan fiziskos, gan emocionālos resursus, saņemt psiholoģisku un arī praktisku atbalstu. Centrā norisināsies dažādas aktivitātes – retrīti, meditācijas, treniņu programmas, praktiskas darbnīcas, terapijas, speciālistu konsultācijas, kā arī centram tiks piesaistīti brīvprātīgie palīgi, kuri gatavi dalīties ar saviem resursiem.

 

AMATNIEKI – AMATNIEKU “ŠĶŪNIS” LATGALĒ

Ideja: ar mērķi saglabāt un popularizēt amatniecības prasmes radīt vietu, kur vienkopus pieejami Latgales amatu meistaru oriģināldarbi – ne tikai nopērkami, bet būs arī iespēja piedalīties dažādās amatnieku darbnīcās, pasākumos, vērot amatnieku darbu uz vietas “šķūnī”, kā arī būs pieejama detalizēta informācija par Latgales amatnieku piedāvātajiem pakalpojumiem.

IESPĒJOT – VĀJDZIRDĪGO DARBS IT UZŅĒMUMOS

Ideja: IT nozarē ir nemanīgs darba spēka trūkums. Vājdzirdīgu un nedzirdīgu cilvēku mūsu vidū ir daudz, un bieži viņi ir bez darba. Uzņēmuma mērķis ir atrisināt abas šīs problēmas – mudināt, apmācīt, sagatavot un konsultēt IT uzņēmumus, lai veiksmīgi pieņemtu darbā vājdzirdīgus cilvēkus, kā arī apmācīt un sagatavot vājdzirdīgos darbam IT uzņēmumā.

ATMIŅU STĀSTI – DZĪVESSTĀSTU KOLEKCIJU VEIDOŠANA

Ideja: uzņēmuma mērķis ir mazināt senioru vientulības un atstumtības sajūtu, kā arī paaudžu plaisu, kas īpaši raksturīga mūsdienu piesātinātajā un steidzīgajā laikmetā, kad pietrūkst laika un iespēju pavadīt laiku un no sirds aprunāties ar sev tuviem senioriem. Uzņēmums piedāvās profesionālas video intervijas un foto sesijas ar senioru caur personīgu pieeju un sirsnīgām sarunām veselas diena garumā, tādējādi radot kvalitatīvas, droši saglabājamas un kopīgas ģimenes atmiņas vairākos formātos. Pakalpojumu būs aicināti izmantot gan senioru tuvinieki, gan draugi, gan pašvaldības vai uzņēmumi, kas, piemēram, vēlas sumināt savu novadu un pilsētu seniorus vai ilggadīgos darbiniekus. Pakalpojuma nodrošināšanā uzņēmums iecerējis darbā pieņemt cilvēkus ar invaliditāti, kā arī audio intervijas ar maznodrošinātiem, vientuļiem senioriem uzņēmums veiks par saviem līdzekļiem un nodos tās glabāšanā Nacionālās Mutvārdu vēstures arhīvā kā kultūrvēsturisko mantojumu.

 

POTENCIĀLS – DIGITĀLA PLATFORMA DARBA DEVĒJIEM UN MEKLĒTĀJIEM

Ideja: ar mērķi katram darba meklētājam atrast darba vietu, kas vislabāk atbilst viņa iekšējam potenciālam, vēlmēm, vērtībām un talantiem, uzņēmums veidos digitālu platformu, kur ar speciālu testu palīdzību tiks maksimāli precīzi noteikts darba meklētāja un darba devēja “DNS”, lai abas puses varētu maksimāli labi viena otru iepazīt un uzsākt veiksmīgu sadarbību.

BEC – ZOBU BIRSTES NO KAŅEPES ŠĶIEDRAS

Ideja: ražot Latvijā videi draudzīgas zobu birstes no dabīga materiāla – kaņepes šķiedras. Vienlaikus tiks veicināta vietējā lauksaimniecība, jo kaņepes audzējamas tepat Latvijā. Pēcāk uzņēmums no kaņepes šķiedras iecerējis ražot arī dabīgu iepakojumu.

GRĀBEKLIS – BRĪVPRĀTĪGĀ DARBA IESPĒJAS UZŅĒMUMU KOLEKTĪVIEM

Ideja: piedāvāt uzņēmumiem kooperatīvos pasākumus ar sociālu mērķi. Kolektīvi kopīgā pasākumā tiek aicināti paveikt kādu vērtīgu, nepieciešamu brīvprātīgo darbu, tādējādi padarot šo pasauli labāku un vienlaikus saņemot gandarījumu paši sev – piemēram, iestādīt kokus, aprūpēt seniorus veco ļaužu namos, palīdzēt kādai ģimenei atjaunot nodegušu māju vai kādu kultūrvēsturisku objektu, palīdzēt dzīvnieku patversmēs. Uzņēmums nodrošinās pilnu servisu: gan apkopos šādas brīvprātīgā darba iespējas kolektīviem, gan noorganizēs visu tehniski, gan par konkrēto paveikto darbu piedāvās uzņēmumam PR pakalpojumus.

 

Hakatona organizatori un mentori bija patīkami pārsteigti par komandu cītīgo un nopietno darbu, sadarbošanās spējām, entuziasmu, 48 h progresu un patieso vēlmi radīt savu sociālā biznesa modeli. Darbs pie idejām ilga pat līdz diviem naktī.

Uzvarētāji Hakatonā ir pilnīgi visi dalībnieki, jo šis pasākums ikvienam sniedza vērtīgas zināšanas un prasmes biznesa modelēšanā, jaunas idejas, kontaktus, potenciālos savas uzņēmējdarbības partnerus un kolēģus, kā arī  lielisku iespēju prezentēt savu biznesa ideju uzņēmējdarbības ekspertiem.

Hakatona galveno balvu – komandas saliedēšanas un pieredzes apmaiņas braucienu pie Zviedrijas sociālajiem uzņēmējiem Stokholmā – no British Council pārstāvniecības Latvijā saņēma komanda ATMIŅU STĀSTI. TAČU tukšām rokām mājās nedevās neviena komanda – Hakatona atbalstītāji un mentori piešķīra savas simpātijas balvas visām komandām!

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija, Daugavpils jauniešu biedrība “D-Juno” un Kurzemes NVO centrs saka paldies visiem Hakatona dalībniekiem par atsaucību, ieguldīto enerģiju un kopdarbu sociālās uzņēmējdarbības attīstīšanā Latvijā, Hakatona mentoriem par ieguldīto nozīmīgo darbu un laiku Hakatona komandu konsultēšanā, un, protams, pasākuma atbalstītājiem, kuri mums noticēja un palīdzēja notikt Latvijā otrajam Sociālo inovāciju hakatonam: Vācijas Ārlietu ministrijai, British Council pārstāvniecībai Latvijā, Kuldīgas novada domei, Kuldīgas novada Bērnu un jauniešu centram, SEB bankai, uzņēmumam “MILZU!”, LIAA Kuldīgas biznesa inkubatoram, starptautiskajam sociālās uzņēmējdarbības akseleratoram “New Door” un viesnīcai “Jēkaba Sēta”.

Novēlam Hakatona dalībniekiem izmantot iegūtās zināšanas un komandas biedrus, lai savas izstrādātās biznesa idejas realizētu dzīvē. Lai sapņi pārtop realitātē, lai pasaule no sociālo uzņēmēju darbiem kļūst labāka, un tiekamies nākamajā Sociālo inovāciju hakatonā 2020. gadā! Kur un kad? Sekojiet līdzi jaunumiem www.sua.lv!

Vairāk bildes no pasākuma meklējiet Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas Facebook lapā www.facebook.com/SocialaUznemejdarbibaLV/.