Otrā elpa

20 maijs, 2025

“Otrā elpa”, Rīgā un Liepājā

Labdarības veikalu tīkls, kur iespējams iegādāties noderīgas preces, vienlaikus atbalstot dažādas labdarības iniciatīvas un dodot otru dzīvi kvalitatīvām lietām.

Marijas iela 8, Rīga, LV-1050; Latgales iela 240, Rīga, LV-1019; Matīsa iela 38, Rīga, LV-1009; Brīvības gatve 226, Rīga, LV-1039; Graudu iela 31, Liepāja, LV-3401; (noliktava) Kalna iela 4, Rīga, LV-1003

+371 24881288


“Otrā elpa” ir sociālās uzņēmējdarbības pionieris Latvijā. Jau kopš 2009. gada iepērkoties “Otrās elpas” veikalos, ir iespēja vienlaikus atbalstīt labdarības iniciatīvas, kā arī dot vēl vienu dzīvi izmantojamām precēm, kuras citādi, iespējams, būtu nonākušas atkritumu tvertnē. “Uzņēmuma dibinātāja ir fantastiska un iedvesmojoša sieviete – Elīna Žagare. Viņa iedvesmojās no līdzīgām iniciatīvām citviet pasaulē, kur otrreizējai lietošanai, ziedošanai tika piešķirta liela nozīme. Elīnas pārliecība bija, ka arī Latvijā iespējams izveidot platformu, kas vienlaikus palīdz cilvēkiem un saudzē vidi. Tā tapa “Otrā elpa” – pirmais labdarības veikalu tīkls Latvijā, kas apvieno ziedošanu, atbildīgu patēriņu un sociālu ietekmi. Esmu pagodināta, ka varu turpināt Elīnas aizsākto ideju un misiju,” stāsta “Otrās elpas” valdes locekle Dace Ekšteta. 

Šobrīd darbojas pieci “Otrā elpa” veikali – četri no tiem atrodas Rīgā un viens Liepājā. Veikali ir mūsu seja sabiedrībā. Tie ir kā tilti starp devējiem un saņēmējiem, kur lietots kļūst par vērtīgu, kur iepirkšanās kļūst par labdarību. Tur valda īpaša atmosfēra – sirsnība, pateicība un nereti arī klusā prieka sajūta, kad kāds atrod kaut ko sen meklētu,” stāsta Dace.

Kaut gan labdarības veikali ir “Otrās elpas” publiski redzamā daļa, lielākais darbs notiek tieši aizkulisēs. Ik dienu tiek pieņemti mantiski ziedojumi, tie tiek šķiroti, vērtēti, sagatavoti tālākai nodošanai. Kamēr daļa no precēm nonāk veikalu plauktos, liela daļa tiek nodota tālāk, ziedota dažādām organizācijām. Kopš pastāvēšanas sākuma uzņēmums ir sniedzis mantisku atbalstu apģērba, sadzīves priekšmetu, apavu, trauku, tekstila un citu priekšmetu formātā vairāk kā 170 organizācijām 5 miljonu vienību apmērā. Tāpat daļa no veikala peļņas tiek novirzīta dažādu labdarības iniciatīvu atbalstīšanai – “Otrās elpas” finansiālie ziedojumi pēdējo 16 gadu laikā pārsniedz 160 000 eiro. “Aiz katra ziedojuma un stāsta stāv īsti cilvēki un viņu stāsti. Tādos mirkļos mēs atceramies, ka tas, ko darām, nav tikai par lietām, tas ir par cilvēkiem. Viena, šķietami vienkārša manta, kas kādam mājās vairs nebija vajadzīga, kādam citam kļūst par atspēriena punktu,” skaidro Dace. 

Mantas ziedot var ikviens, un to var izdarīt dažādās vietās. Ziedojumi tiek pieņemti visos “Otrā elpa” veikalos, kā arī noliktavā Rīgā, Kalna ielā 4. Tāpat vairākos Rīgas tirdzniecības centros ir novietotas “Otrās elpas” ziedojumu kastes – tās var atrast Akropole Rīga, Mols, Galleria Riga, Akropole Alfa un Stockmann. Uzņēmumiem tiek piedāvāta iespēja iesaistīties, veidojot “Otrās elpas” nedēļu, kuras ietvaros darbinieki tiek aicināti nest un darba vietā ziedot mantas, kurām nedēļas noslēgumā ierodas pakaļ organizēts “Otrās elpas” transports un nogādā tālāk uz šķirošanas punktu. Iesaistīties “Otrās elpas” darbībā un darīt labu ir vienkārši un pieejami.

“Sociālajiem uzņēmumiem ikdienā nākas balansēt starp divām svarīgām pasaulēm – ekonomisko ilgtspēju un sociālo misiju. Mums ir jāspēj strādāt efektīvi kā jebkuram citam uzņēmumam, vienlaikus nezaudējot fokusu uz cilvēkiem, kuriem palīdzam. Tas prasa ne tikai uzņēmējdarbības prasmes, bet arī lielu iekšēju izturību un vērtību noturību. Viens no būtiskākajiem izaicinājumiem ir finanšu ilgtspējas nodrošināšana. Pēdējo gadu laikā ir būtiski pieaugušas izmaksas, un lielākā daļa “Otrās elpas” peļņas tiek novirzīta, lai uzturētu mūsu galveno misiju, labdarības procesu – kvalitatīvu ziedojumu šķirošanu, apstrādi un sadali tiem, kam tas visvairāk nepieciešams,” par uzņēmuma ikdienas izaicinājumiem stāsta Dace. 

Lai būtu iespējams veiksmīgi strādāt ilgtermiņā un attīstīties, ir svarīgi kāpināt sabiedrības izpratni par sociālām problēmām, mainīt attieksmi, tādēļ nozīmīga daļa no “Otrās elpas” ikdienas ir arī komunikācija un skaidrojošais darbs. “Nereti cilvēkiem ir grūti pieņemt, ka viņu ziedotās lietas mēs pārdodam veikalā un rodas pārpratumi – kāpēc “par velti atdotās” mantas tiek piedāvātas par maksu? Mūsu darbs prasa ne tikai laiku, bet arī cilvēkresursus, telpas, loģistiku, uzglabāšanu, šķirošanu un lietu nodošanu pārstrādei – tas ir dārgs un ietilpīgs process. Par laimi mēs redzam, ka ar katru gadu sabiedrības izpratne pieaug. Cilvēki arvien vairāk novērtē aprites ekonomiku, sociālās uzņēmējdarbības nozīmi un to, cik daudz vērtības var radīt, lietām dodot otro elpu gan tiešā, gan simboliskā nozīmē,” skaidro Dace.

Raugoties uz “Otrās elpas” nākotni, Dace izvirza vairākus mērķus: “Šobrīd mūsu galvenā prioritāte ir nostabilizēt darbību pēc divu veikalu pārcelšanās, šis process ir prasījis ievērojamus resursus un enerģiju. Vēlos izveidot sadarbības ar uzņēmumiem, ieviešot ilgtermiņa risinājumus, kas veicina atbildīgu resursu apriti, ziedošanas kultūru un sociālās atbildības principu integrēšanu ikdienas darbībā. Tāpat vēlos paplašināt sabiedrības izpratni, lai arvien vairāk cilvēku redzētu – otrā elpa nav tikai lietām, bet arī domāšanas veidam par patēriņu, atbildību un līdzdalību. Viens ļoti praktisks nākotnes sapnis ir ieviest videi draudzīgākus risinājumus ziedojumu pārvadāšanā, proti, iegādāties jaunu, ekonomisku busiņu. Skatoties vēl tālākā perspektīvā, mēs sapņojam paplašināt sociālā uzņēmuma funkcijas, izveidojot radošas darbnīcas un meistarklases, kurās cilvēki varētu apgūt prasmes lietu atjaunošanā, labošanā un pārveidē otrreizējai lietošanai. Vēlamies sabiedrībā stiprināt izpratni par atbildīgu patēriņu un ilgtspējīgu dzīvesveidu, kā arī parādīt, ka lietots nenozīmē mazvērtīgs. Tās var būt gan praktiskas, gan iedvesmojošas aktivitātes, kas ļauj ietaupīt resursus, izpaust radošumu un vienlaikus samazināt atkritumus.”