Mērķi ilgtspējīgai attīstībai
IAM jeb llgtspējīgas attīstības mērķi (plašāk pazīstams saīsinājums angļu valodā SDG jeb Sustainable Development Goals) ir Apvienoto Nāciju Organizācijas globāls plāns, kas sastāv no 17 mērķiem, kuri vērsti uz labklājības, ekonomiskās izaugsmes un vides aizsardzības veicināšanu līdz 2030. gadam. Šie mērķi aptver dažādas jomas, tostarp nabadzības izskaušanu, kvalitatīvas izglītības nodrošināšanu, dzimumu līdztiesību, klimata pārmaiņu ierobežošanu un resursu ilgtspējīgu izmantošanu.
SDG mērķi ir nozīmīgi, jo tie palīdz valstīm un organizācijām sadarboties, lai risinātu globālas problēmas un nodrošinātu labāku dzīves kvalitāti nākamajām paaudzēm. Tie kļūst arvien populārāki organizāciju un uzņēmumu vidū, jo veicina ne tikai sabiedrības un vides labklājību, bet arī sniedz būtiskas priekšrocības pašiem uzņēmumiem. Daudzas organizācijas integrē SDG savās stratēģijās, lai uzlabotu reputāciju, piesaistītu sociāli atbildīgus investorus un stiprinātu klientu lojalitāti. SDG palīdz uzņēmumiem definēt savus ilgtspējas mērķus, piemēram, samazinot oglekļa emisijas, veicinot dzimumu līdztiesību vai atbalstot vietējo kopienu attīstību. Turklāt arvien vairāk pircēju un sadarbības partneru pieprasa uzņēmumiem pierādīt savu atbildību pret sabiedrību un vidi, kas veicina SDG ieviešanu kā globālu standartu. Tas parāda, ka ilgtspējīga darbība ir ne tikai ētiska izvēle, bet arī stratēģisks solis ilgtermiņa konkurētspējai un izaugsmei.
Tādēļ arī Latvijas sociālās uzņēmējdarbības asociācija (LSUA) pievēršas šim tematam un ar SDG Impact Assessment Tool rīka palīdzību izpētīja, kuriem ilgtspējas mērķiem atbilst organizācijas darbība.
Trīs ilgstpējīgas attīstības mērķi visprecīzāk atbilst LSUA darbībai – 8, 10 un 17.
SDG 8 – Cieņpilns darbs un ekonomiskā izaugsme
Astotais SDG mērķis ir cieņpilns darbs un ekonomiskā izaugsme. Ekonomiskajai izaugsmei ir jābūt pozitīvam virzītājspēkam ikkatrā valstī, tādēļ iesaistītajām pusēm jānodrošina, lai finansiālā izaugsme ietu roku rokā ar cieņpilniem darba apstākļiem un rūpēm par apkārtējo vidi.
Reālā organizāciju iesaiste šī mērķa sasniegšanā nozīmē veicināt uz ekonomisku attīstību vērstu politiku – jaunu, tostarp iekļaujošu darbavietu radīšanu, uzņēmējdarbības sekmēšanu un inovāciju popularizēšanu, kā arī vienlīdzīga atalgojuma nodrošināšanu sievietēm un vīriešiem, tajā skaitā arī citām mazāk aizsargātām grupām, kā, piemēram, jauniešiem un personām ar invaliditāti.
Kā šo mērķi savā darbībā īsteno LSUA?
LSUA savā ikdienas darbā sniedz atbalstu un tīklošanās iespējas sociālajiem uzņēmumiem un organizācijām, kas īsteno sociālus mērķus. Sociālie uzņēmumi savā darbībā koncentrējas uz: 1.) marginalizētu vai neaizsargātu grupu nodarbināšanu vai 2.) produktu radīšanu vai pakalpojumu sniegšanu šīm grupām.
Organizācija aktīvi aizstāv sociālo uzņēmēju intereses institucionālā un politiskā līmenī. Tas sevī ietver diskusijas ar atbildīgajām institūcijām par nodokļu atvieglojumiem, izmaiņām likumos, kas skar sociālos uzņēmējus, grantu un tiesiskās sistēmas atbalstu, kā arī sociālo uzņēmēju ieguldījumu kopējā valsts ekonomikā.
LSUA organizē apmācību programmas un seminārus sociālajiem uzņēmējiem, lai uzlabotu sociālās uzņēmējdarbības, it īpaši, ilgtspējīgas sociālās uzņēmējdarbības prasmes kā arī palielinātu finanšu pratību. Šīs aktivitātes nodrošina to, ka uzņēmēju rīcībā ir zināšanas un instrumenti, lai attīstītos un radītu jaunas un stabilas darba vietas.
No šī gada 15. janvāra līdz maijam notiks pieci tematiski pieredzes apmaiņas braucieni pie sociālajiem uzņēmumiem Latvijā un Lietuvā, vairāk informācijas par pasākumu skati
Iepazīstinot sociālos uzņēmējus ar grantu iespējām, dažādām finansējuma platformām, konkursiem un veicinot sadarbības ar lielajiem uzņēmumiem, asociācija atbalsta ekonomisko izaugsmi. Tāpat arī tiek sniegtas lekcijas un darbnīcas izglītības iestādēs – skolās un universitātēs – izglītojot un iepazīstinot jauniešus ar sociālo uzņēmējdarbību. Arī starptautiskā līmenī LSUA dalās savā pieredzē un zināšanās ar organizācijām visā Eiropā.
SDG 10 – Nevienlīdzības mazināšana
Desmitais SDG mērķis ir nevienlīdzības mazināšana. Vairums no visas pasaules bagātības pieder ļoti šauram cilvēku lokam. Šāda situācija veicina nevienlīdzību. Lai visas valstis varētu plaukt, vienlīdzība un labklājība jābūt pieejamai visiem – neatkarīgi no dzimuma, rases, reliģiskajiem uzskatiem vai ekonomiskā stāvokļa.
Šis mērķis nosaka, ka līdz 2030. gadam ir pakāpeniski jāsasniedz ienākumu pieaugums finansiāli neaizsargātākajiem 40 procentiem planētas iedzīvotāju, jāizskauž diskriminējoši likumi, politika un prakses, kā arī jāveicina sociālo, ekonomisko un politisko iekļautību, neatkarīgi no vecuma, dzimuma, invaliditātes, rases, etniskās piederības, izcelsmes, reliģijas vai ekonomiskā vai cita statusa.
Kā šo mērķi savā darbībā īsteno LSUA?
Asociācija spēlē būtisku lomu nevienlīdzības samazināšanā, koncentrējoties uz sociālās uzņēmējdarbības sektora atbalstīšanu un izaugsmi. Organizācija apvieno 141 līdzīgi domājošas organizācijas, uzņēmumus un cilvēkus, kuri uzskata, ka sociālajai uzņēmējdarbībai Latvijā ir potenciāls un ir gatavi piedalīties nozares attīstībā un stiprināšanā. LSUA atbalstītie sociālie uzņēmumi pieņem darbā cilvēkus no marginalizētām vai neaizsargātām grupām, kā arī veicina sieviešu un citu mazāk pārstāvētu grupu pārstāvniecību uzņēmējdarbībā un vadošajos amatos.
Lasi vairāk, kur tiek nodrošināta LSUA pārstāvniecība
Organizācija sadarbojas ar likumdevējiem, lai nodrošinātu, ka tiesiskais ietvars atbalsta sociālos uzņēmumus, kuri ar savu darbību mazina nevienlīdzību. Tas sevī ietver finansiālu atbalstu, dažādus likuma regulējumus un taisnīgu piekļuvi resursiem. Veicinot sabiedrības izpratni par sociālo uzņēmumu sniegtajiem labumiem sabiedrībai, LSUA mudina iestādes un lielos uzņēmumus veidot sadarbības, kā arī iegādāties preces no sociālajiem uzņēmumiem.
Sadarbībā ar starptautiskām organizācijām, LSUA ir iespēja uzzināt labākos pieredzes stāstus Eiropas Savienībā un ārpus tās, lai vēlāk tos ieviestu Latvijā.
SDG 17 – Sadarbību veidošana SDG mērķu īstenošanā
Septiņpadsmitais SDG mērķis ir sadarbību veidošana ilgstspējīgas attīstības mērķu īstenošanā. Globālus mērķus var sasniegt tikai strādājot kopā, jo ir nepieciešami gan starptautiskie ieguldījumi, gan atbalsts, lai nodrošinātu tehnoloģisko attīstību, taisnīgu piekļuvi tirgiem, īpaši attīstības valstīm.
Šīs mērķis sevī ietver daudzpusīgu partnerību, kur valstis un organizācijas mobilizējas, savstarpēji dalās ar zināšanām, ekspertīzi, tehnoloģijām un finanšu resursiem, lai atbalstītu ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu visās valstīs. Svarīga ir ne tikai starptautiska sadarbība, bet arī sektoru kopdarbs katras valsts iekšienē – iekšpolitikas koordinācija un saskaņotība ilgtspējīgai attīstībai.
Kā šo mērķi savā darbībā īsteno LSUA?
LSUA sadarbojas ar dažādām valsts institūcijām, lai izstrādātu atbalstošu politiku sociālajai uzņēmējdarbībai, nodrošinot saskaņotību ar valsts un globālajām ilgtspējīgas attīstības stratēģijām. Tāpat arī neizpaliek sadarbība ar bezpeļņas organizācijām, NVO un aizstāvības grupām, lai pastiprinātu sociālās uzņēmējdarbības iniciatīvu ietekmi uz valsts institūcijām un risinātu kopīgas problēmas. LSUA ir Latvijas Pilsoniskās alianses un LAPAS biedrs, kā arī asociācija ir starptautisko tīklu – Euclid, ENSIE biedrs, kā arī cieši sadarbojas ar DIESIS tīklu.
Organizācija aktīvi piedalās starptautiskos projektos, kur iegūst un dalās ar zināšanām, labākajām praksēm un resursiem. Tas veicina globālu izpratni par sociālās uzņēmējdarbības lomu ilgtspējīgā attīstībā, lai pēc tam ar jaunajām zināšanām un rīkiem varētu stiprināt sociālās uzņēmējdarbības sektoru Latvijā. Tāpat arī sadarbība norit ar universitātēm un pētniecības institūcijām, kas iegūst datus par sociālo uzņēmumu ietekmi.
2024. gada rudenī LSUA īstenoja iedzīvotāju aptauju, lai noskaidrotu priekšstatus par sociālo uzņēmējdarbību, vairāk par rezultātiem lasi
Šie dati tiek prezentēti arī starptautiskajiem partneriem, lai izveidotu spēcīgu zināšanu bāzi kopējas politikas veidošanai. Asociācija veicina piekļuvi platformām, kurās iespējams uzzināt un dalīties ar noderīgiem pētījumu rezultātiem, veiksmes stāstiem un rīkiem, kurus var izmantot jebkurš Latvijā, gan arī pasaulē, lai atkārtotu efektīvus sociālās uzņēmējdarbības modeļus.
Aizpildi šo rīku un uzzini, kā tava organizācija vai uzņēmums atbilst šiem kritērijiem!
////
Lai līdz 2030. gadam sasniegtu visus 17 SDG mērķus, ir vēl daudz darāmā – gan valstīm, gan organizācijām, gan indivīdiem ir jāstiprina savstarpēja sadarbība un jāpielāgo politikas nostādnes, lai veicinātu globālo mērķu īstenošanu. Tas sevī ietver ieguldījumus izglītībā, veselības aprūpē, ilgtspējīgā uzņēmējdarbībā un sabiedrības izpratnes veidošanā. Tāpat ir nepieciešama plaša sabiedrības iesaistīšana un politisko lēmumu pieņēmēju atbildība, lai nodrošinātu, ka SDG kļūst par prioritāti gan valsts, gan globālajā līmenī.
Šajā projektā arī LSUA meklēs risinājumus, kā uzlabot savu darbību un metodes, ne tikai strādājot pie šiem trīs iepriekš aprakstītajiem ilgstpējas mērķiem, bet izskatot arī pārējos un izstrādājot stratēģiju, lai kaut nedaudz paplašinātu savu ieguldījumu un ietekmi arī citu mērķu sasniegšanā.
—————————————————
Raksts tika radīts projekta “Think globally, act locally – international partnership for effective social entrepreneurship education” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Savienības Erasmus+ programma.