Mājas TUVU

„Mājas TUVU”, Jelgavas novadā
Kultūrvieta “Branku Brančotava” un labdarības veikali “Tuvu” Rīgā un Jelgavā ar mērķi sniegt dažāda veida atbalstu grūtībās nonākušām Latvijas ģimenēm un vientuļiem cilvēkiem, kā arī vietējiem jauniešiem, organizējot nometnes un izglītojošus pasākumus.
Saules iela 2b, Brankas, Jelgavas novads, LV-3042
+371 26319985
Ceļš uz biedrību “TUVU” un sociālo uzņēmumu “Mājas TUVU” dibinātājām Lāsmai Cimermanei un Zanei Rautmanei sākās ar brīvprātīgo darbu. “Mēs kā divas privātpersonas palīdzējām vietējām ģimenēm mazajā Branku ciematiņā, kurā pašas dzīvojam. Mēs redzējām ģimenes, kurās bija problēmas, trūkums. Palīdzējām vietējiem, līdz viss aizgāja plašāk un 2013. gadā dibinājām biedrību “TUVU”. Mērķa grupu vidū parādījās problēmas, kur nevarējām palīdzēt tikai ar lietām vai pārtiku, kur bija nepieciešams finansiāls atbalsts. Tālāk viss aizveda līdz idejai par nepieciešamo finanšu līdzekļu piesaisti, pelnot pašiem, nevis cenšoties piesaistīt ziedojumus kā līdz šim” stāsta Zane.
Biedrības “TUVU” darbības ietvaros tiek materiāli atbalstītas grūtībās nonākušas ģimenes, veidotas nometnes un pasākumi jauniešiem, kas dod iespēju lietderīgi pavadīt brīvo laiku, realizēti dažādi projekti. Sociālais uzņēmums “Mājas TUVU” tika dibināts ar mērķi nodrošināt līdzekļus biedrības veiksmīgai darbībai un sociālo mērķu sasniegšanai. “Pirmais, ar ko mēs sākām, bija labdarības veikali. Sākumā mēs atvērām vienu, Jelgavā, vēlāk nāca arī otrs veikals Rīgā. Tajos pārdodam lietotas un jaunas preces no Vācijas, arī to, ko ziedo vietējie iedzīvotāji. Un nu kā pilnīgi atsevišķu sadaļu, esam izveidojušas kultūrtelpu “Branku Brančotava”, kur, savukārt, notiek dažādi kultūras pasākumi, telpu noma svētkiem, semināriem, sporta spēlēm un citiem pasākumiem. Visa peļņa tiek novirzīta labdarības projektiem, ko organizē biedrība Tuvu,” skaidro Lāsma.


Kultūrtelpa “Branku Brančotava” ir veiksmīgs piemērs tam, ka ir iespējams izveidot aktīvu, plaši apmeklētu un iecienītu vietu arī ārpus lielāko Latvijas pilsētu robežām. Branku Brančotavas teritorijas ietvaros ir modernas, skaistas telpas ar ietilpību līdz pat 200 cilvēkiem, kā arī blakus esošais parks pie Iecavas upītes ar skatuvi. Apmeklētāji tiek piesaistīti gan caur pašu organizētajiem vasaras brīvdabas koncertiem un svētdienas gardajiem brančiem, gan caur telpu nomas piedāvājumu. Tāpat interesants ir piedāvājums iznomāt un savus svētkus svinēt uz kuģīša, doties izbraucienā pa Iecavu un Lielupi kopā ar dabas pētnieku un baudīt brančotavas šefpavāra ēdienus.
Degsme par labdarības darbu un rūpes ir nozīmīgākais, ko uzņēmuma dibinātājas vēlas ieraudzīt ne tikai sevī, bet visos uzņēmuma darbiniekos. “Runājot ar jauniem darbiniekiem, piemēram, pārdevēju veikalā, mēs sakām, ka mums nevajag kasieri, mums vajag cilvēku, kuram rūp. Mēs darbiniekus iesaistām labdarības projektos, ļaujam būt klāt un tos piedzīvot arī pašiem, lai pēc tam veikala apmeklētājiem, kuri interesējas par mūsu darbību, ir iespējams par to stāstīt jau no savas personīgās pieredzes. Lai nav tā, ka kaut ko teorētiski pastāsta no tā, kas rakstīts mājaslapā. Tas arī ir viens no mūsu izaicinājumiem, atrast cilvēkus, kuri “deg” tāpat, kā mēs,” stāsta Lāsma.
Projekti, kuru veiksmīgai realizācijai palīdz sociālā uzņēmuma darbība, ir daudzveidīgi. Abas uzņēmuma dibinātājas kā savu sirdslietu norāda darbu ar jauniešiem. “Ar jauniešiem mēs darbojamies jau no pašiem biedrības Tuvu pirmssākumiem, organizējam nometnes, dažādus jauniešu pasākumus. Mēģinam viņus kā brīvprātīgos iesaistīt dažādos labdarības procesos,” saka Lāsma. “Mums ir ļoti svarīgi, lai viņi neiet vienkārši sēdēt pieturās vai kā citādi degradēt savu potenciālu. Cenšamies iesaistīt tieši vietējos jauniešus, pie mums brauc no tuvās apkārtnes, no Jelgavas, Ozolniekiem,” piebilst Zane.
Reizi gadā vasaras sezonā kopā ar sadarbības partneriem no Vācijas – organizāciju GAiN Germany, tiek realizēts būvniecības projekts. Tieši šajos projektos visātrāk redzama tiešā ietekme un sasniegtie rezultāti. Trīs dienu laikā sadarbībā ar vairākām vietējām un starptautiskām organizācijām un uzņēmumiem, procesā iesaistot ap 50 vietējo un vācu brīvprātīgo palīgu, tiek uzbūvēta jauna mājvieta kādai ģimenei, kas dzīvo sliktos un nereti pat bīstamos apstākļos. “Trīs dienās no nulles punkta tiekam līdz gatavam rezultātam. Vieta, ko mēs atjaunojam vienmēr ir tumša, bieži vien mitra un ar pelējuma klātbūtni. Mājoklis, ko ģimene saņem, ir gaišs, pilnībā atjaunots, taču tās nav tikai nokrāsotas sienas. Šī projekta ietvaros ir redzamas ne vien milzīgas fiziskas pārmaiņas, bet arī vienmēr iespējams ieraudzīt, cik daudz emocionāli šī pieredze ir atstājusi gan ģimenei, kura šo dāvanu saņem, gan visiem brīvprātīgajiem un iesaistītajiem, kuri palīdz radīt jauno mājvietu,” stāsta Zane.
“Noteikti nevaram teikt, ka mums pirms desmit gadiem ir bijis sapnis nonākt tur, kur mēs šobrīd esam. Viss ir dabiski attīstījies, esam atvērtas notikumiem, cilvēkiem un ticam, ka notiek un notiks tas, kam jānotiek gan ar mums, gan ap mums,” stāsta Zane. “Idejas dzimst, tās atnāk, mēs ieraugām lietas, ko var darīt, kas padodas. Mums ir intuitīvais vadības stils, pie kur mēs arī pieturamies, mums nav piecgades plāns, uz kuru mēs mērķtiecīgi ietu, drīzāk pats ceļš un process ir tas, kurš dzen uz priekšu un dod prieku turpināt iesākto. Varbūt sapņu līmenī ir kādas lietas, ko esam apdomājušas. Tieši biznesa virzienā esam daudz domājušas par naktsmītņu piedāvāšanu, tomēr tas ir ļoti dārgs sapnis – kalns, kuram šobrīd neredzam pāri. Tomēr nekad nesaki nekad. Šobrīd tuvākajos plānos mums noteikti ir teritorijas, vides mums apkārt sakopšana. Tepat, aiz Branku Brančotavas logiem ir parks, kuru mēs lietojam jau trīs sezonas, šo teritoriju šobrīd paplašinām” uz nākotni skatoties piebilst Lāsma.