KĀ PAR LATVIJU STĀSTĪT STARPTAUTISKI?
Lai rādītu un stāstītu par sociālās uzņēmējdarbības piemēriem Latvijā plašākā mērogā, no 24. līdz 26. septembrim LSUA uzņēma ārzemju viesus – WAMA COOP Stowarzyszenie sociālās uzņēmējdarbības asociāciju no Polijas un sociālo uzņēmumu KNOF no Slovēnijas – un iepazīstināja ar dažādiem Latvijas sociālajiem uzņēmumiem un organizācijām, kas savā darbībā iekļauj pieaugušo un sabiedrības izglītošanu, kā arī zaļo dzīvesveidu un ilgstpēju.
Tika pārstāvēti tādi darbības virzieni kā literatūra, mūzika un skatuves māksla, vides pielāgojamība, jaunuzņēmumi, zaļais dzīvesstils, ēdināšana un pasākumu rīkošana, ideju darbnīcas, izglītība u.c. Devāmies vizītēs, darbojāmies praktiski, kā arī diskutējām un savstarpēji apmainījāmies pieredzē.
Viesus iepazīstinājām ne tikai ar Rīgas sociālajiem uzņēmējiem, bet arī ciemojāmies Jelgavas pilsētā, kas ir lielisks piemērs tam, ka uz izaugsmi veicināta vide tiek radīta ne tikai galvaspilsētā.
Un tagad nedaudz vairāk par piedzīvoto:
1. DIENA
Pirmās vizītes dienas sākumā trīs valstis pulcējās mājīgajās Fonds atvērtai sabiedrībai “DOTS” telpās, kur iepazināmies nedaudz tuvāk, kā arī pastāstījām projekta partneriem par sociālo uzņēmējdarbību un sociālās ekonomikas jomu Latvijā, kā arī dažādiem LSUA darbības virzieniem, no kuriem viens ir sabiedrības izglītošana.
Ar uzņēmējdarbības veiksmes stāstu dalījās Inga Muižniece, sociālā uzņēmuma “Sonido” izveidotāja un vadītāja. “Sonido” ir zvanu centrs cilvēkiem, kuri jūtas vientuļi un vēlas ar kādu parunāties. Kā apgalvoja pārstāvji no KNOF un WAMA-COOP – ne Polijā, ne Slovēnijā nav šādas telefona līnijas, kas radīta, lai cilvēki varētu vienkārši izrunāties un justies uzklausīti.
Pēc Ingas iedvesmojošā stāsta bija pienācis laiks izkustināt kājas un atstāt viesmīlīgās telpas, lai jau fiziski dotos ciemos pie citiem LSUA biedriem un izzinātu viņu pieredzes jau reālajā darba vidē.
Pirmā klātienes vizīte noritēja pie LSUA biedriem, nevalstiskās organizācijas “Apeirons”, kas ikdienā aktīvi izglīto sabiedrību par dažādiem jautājumiem, kas saistīti ar dzīves kvalitātes uzlabošanu cilvēkiem ar dažāda veida invaliditāti. Sabiedrības izglītošana norit visdažādākajos veidos – tas ir darbs gan ar sociālajiem tīkliem un influenceru piesaistīšanu, gan intervijas tradicionālajos medijos, kā arī prātā paliekošas reklāmas kampaņas. Vairākas no tām arī redzējām “Apeirons” telpās un uzzinājām to izveides stāstus. Tāpat “Apeirons” ir izveidojis inovatīvu pakalpojumu “Sajūtu pusdienas”, kur maltītes laikā dalībnieki apgūst arī vairākas zīmju valodas zīmes, uzzina vairāk par Braila rakstu un vides pieejamību.
Pēc sātīgām pusdienām kafejnīcā “Borščs Vecrīgā/ Garšīgi pie ukrainietēm”, kas arī darbojas sociālajā uzņēmējdarbībā, nodrošinot darba iespējas cilvēkiem no Ukrainas, devāmies uz LSUA biedru, sociālā uzņēmuma “Neredzamā pasaule” muzeju. Šis uzņēmums spēles veidā izglīto sabiedrību par jautājumiem, kas saistīti ar redzes traucējumiem. “Neredzamā pasaule” ir muzejs, kur neredzīga gida pavadībā muzeja apmeklētāji dodas cauri pilnīgi tumšām, necaurredzamām telpām un cenšas izpildīt dažādus ar tausti un kustību saistītus uzdevumus. Spēles beigās ir iespēja neredzīgajam gidam uzdot dažādus jautājumus, lai labāk izprastu cilvēka ar redzes traucējumiem ikdienu un barjeras, ar kurām viņi dienu no dienas sastopas.
2. DIENA
Otrajā vizītes dienā devāmies uz Jelgavu, kurā iepazinām šīs pilsētas un tās apkārtnes darītājus.
Dienu sākām muzikāli, viesojoties sociālajā uzņēmumā “BJMK Rokskola”, kas ir vienīgā akreditētā mūzikas skola, kas realizē profesionālās ievirzes izglītības programmu „Rokmūzika”. Šeit ne tikai bērni un jaunieši, bet arī pieaugušie var piepildīt savu sapni par rokmūziku, iemācoties spēlēt rokmūzikas instrumentus, kā arī apgūstot vokālo mākslu. Par to pārliecinājāmies arī klātienē, kad viens no skolas pasniedzējiem mūs sagaidīja ar dziesmu un virtuozu ģitārspēli.
Rīkodami dažādus pasākumus, rokskola rūpējas arī par sabiedrisko un kultūras dzīvi pilsētā, turklāt šādā veidā sniedzot saviem audzēkņiem platformu, kur plašākai auditorijai parādīt savu talantu.
Jelgavas pilsēta aktīvi veido tādu vidi, lai sociālā uzņēmējdarbība un dažādas iedzīvotāju iniciatīvas varētu plaukt. Ar to aktīvi nodarbojas Zemgales uzņēmējdarbības centra (ZUC) īpaši veidotā telpa jauniešiem “KOPRADE”. Tajā satiekas 13 – 25 gadus veci jaunieši no Zemgales, ar mērķi veicināt savas uzņēmējdarbības spējas. Zemgales plānošanas reģions (ZPR) veicina ne tikai tradicionālo uzņēmējdarbību, bet arī palīdz sociālajiem uzņēmējiem un sociālo inovāciju radītājiem. LSUA sadarbojas kopā ar ZPR, lai veicinātu sociālo uzņēmējdarbību un inovācijas šajā reģionā.
Savukārt Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs (ZRKAC) nodrošina Zemgales reģiona iedzīvotāju vajadzībām atbilstošu mūžizglītības piedāvājumu, domājot par ikviena iedzīvotāja vēlmēm un vajadzībām. Centrs ir atvērts dažādām inovatīvām metodēm, kā arī tas rīko grantu konkursu sociālajiem uzņēmējiem – “Impulss”.
Atpakaļceļā uz Rīgu piestājām pie LSUA biedriem, sociālā uzņēmuma “Branku Brančotava”, kas ir ēdināšanas un pasākumu norises vieta. To izveidojusi biedrība “Tuvu”, kas palīdz grūtībās nonākušām Latvijas ģimenēm un vientuļiem cilvēkiem, kā arī darbojas ar jauniešiem, organizējot nometnes un pasākumus. Pateicoties labdarības veikala “Tuvu” un kultūrvietas “Branku Brančotava” nestajai peļņai, tiek realizēti dažādi labdarības projekti.
3. DIENA
Ciemošanās lietoto apģērbu un priekšmetu veikalā “Otrā Elpa” bija lieliska iespēja, lai iegādātos kādu skaistu un praktisku suvenīru atmiņām par šo braucienu. Uzņēmuma komanda iepazīstināja viesus ar veidiem, kā rūpēties par vidi, pielietojot biznesa metodes. Šī tikšanās īpaši vērtīga bija Slovēnijas uzņēmumam KNOF, jo viņi, līdzīgi kā “Otrā elpa”, nodarbojas ar apģērbu un mēbeļu otrreizēju izmantošanu un pārdošanu. Abi uzņēmumi dalījās savas darbības pieredzes stāstos un apmainījās ar dažādām idejām.
No planētas glābšanas uz literatūru. Sociālais uzņēmums “Ziedoņa klase” iepazīstināja poļu un slovēņu viesus ar Latvijas izcilo dzejnieku un domātāju Imantu Ziedoni. Uzņēmums savā darbībā liek lielu uzsvaru uz skolotāju izglītošanu un iedvesmošanu, jo tikai iedvesmoti un laimīgi skolotāji spēj tādus padarīt arī savus skolēnus. Neizpaliek piedāvājums arī bērniem – klases var pieteikties saliedēšanās spēlei, kur slēgtā istabā, kas izveidota iedvesmojoties no Imanta Ziedoņa darbiem, skolēni risina dažādus atjautības uzdevumus.
Diena turpinājās mākslinieciskā gaisotnē, kad ieradāmies sociālā uzņēmuma “Zvaigznājs” radošajās telpās, kur jaunie skatuves mākslinieki muzikāli un radoši izpaužas, strādājot ar modernu skaņu un vizuālo tehniku. Studijas radītāja un īpašniece ir Latvijā atpazīstamā dziedātāja Agnese Rakovska, kura 2017. gadā Latviju pārstāvēja starptautiskajā dziesmu konkursā “Eirovīzija”.
Arī “Viskaļi” piedāvā darba telpas radošiem un pozitīvā nozīmē “trakiem” cilvēkiem, kuri vēlas attīstīt savu ideju, projektu vai uzņēmumu un meklē darbīgu kopienu, kurā attīstīties. Lielo un tukšo, bijušās Rīgas Tehniskās universitātes ēku nodeva sociālā uzņēmuma “Free Riga” lietošanā, kuri šo vietu nosauca par “Viskaļi”. Tai lietošanā ir nodotas vēl divas ēkas citviet Rīgā, kurās jaunie telpu īrnieki “iepūš” dzīvību.
“Viskaļi” telpās kopā ar ārzemju viesiem savstarpēji dalījāmies arī pēdējo dienu pieredzētajos iespaidos, atklājumos un sajūtās.
Šeit dažas no atsauksmēm (tulkotas no angļu valodas):
“Lieliska iespēja satikt līdzīgi domājošus cilvēkus, kuriem ir līdzīgs dzīves ceļš un problēmas. Pēc dalības šādā pasākumā nejūtos tik vientuļš savā darbā. Jūtos pozitīvi “uzlādēts””
“Vizītes programma bija ļoti bagātīga. Man patika, ka mums bija iespēja redzēt pārstāvjus no dažādām jomām”
“Lieliska pieredze! Guvu jaunas idejas, kā varu palīdzēt attīstīt jaunas idejas nevalstiskajās organizācijās Polijā”
Paldies mūsu biedriem un sociālās uzņēmējdarbības atbalsta organizācijām, kas ciemiņiem atvēra savas durvis un dalījās ar pieredzes stāstiem: Sonido; Apeirons; NeredzamaPasaule.lv; BJMK; Zemgales Plānošanas reģions / Zemgale Planning Region; Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs; Branku Brančotava; Otrā Elpa; Ziedoņa klase; Zvaigznājs; Viskaļi – Dzīves kvalitātes dizaina institūts.
—————————————
Brauciens notika projekta “Think globally, act locally – international partnership for effective social entrepreneurship education” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Savienības Erasmus+ programma.