Iepazīsti 10 piču konkursa “Tam labam būs augt 2024” finālistus!

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija kopā ar Luminor banku 17. oktobrī aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju tiešsaistē vērot ikgadējā Sociālās uzņēmējdarbības piču jeb prezentāciju konkursa “Tam labam būs augt” finālu un balsot par šī gada labāko sociālās uzņēmējdarbības iniciatīvu. Skatītāju balsojums noteiks vienu no konkursa uzvarētājiem, kurš sava sociālā uzņēmuma attīstībai vai idejas realizācijai saņems 4000 eiro finansējumu.
Konkursā savus sociālos uzņēmumus un sociālās uzņēmējdarbības idejas prezentēs 10 finālisti – esošie un topošie sociālie uzņēmēji no visas Latvijas:
Sociālā uzņēmuma “Atbalsta un attīstības centrs KOPĀ” galvenā misija ir cilvēku ar autiskā spektra traucējumiem iekļaušana, pieņemšana sabiedrībā un atbalsta sniegšana ģimenēm, kurās aug šādi bērni. Centrs arvien vairāk savā darbā saskaras ar situācijām, kad izjūk ģimenes, jo tēvi emocionāli sabrūk, neiztur, nespēj pieņemt situāciju un aiziet prom no ģimenes, kurā aug bērns ar autiskā spektra traucējumiem. Līdz šim centra sniegtais emocionālais atbalsts vairāk koncentrējās uz bērnu mammām, bet tagad iecerēts attīstīt jaunu pakalpojumu – lekcijas, apmācības un nodarbības tētiem kopā ar bērniem, lai viņus iedrošinātu, izglītotu un atbalstītu.

2.) Biedrība “Tavi draugi” / Monta Vecozola
Biedrība “Tavi draugi” ikdienā pieņem un nodod tālāk lielu apjomu ziedojumu, atbalstot grūtībās nonākušas privātpersonas un iestādes gan Latvijā, gan Ukrainā. Palīdzība tiek sniegta gan reaģējot uz lūgumiem ārkārtas gadījumos, gan palīdzot cilvēkiem, kuri nevar atļauties iegādāties pārtiku, apģērbu vai higiēnas preces, gan atbalstot ģimenes un gados vecākus cilvēkus reģionos. Saņemot lielu apjomu ar ziedojumiem un atbildīgi tos šķirojot, veidojas inventārs, kas dažādu iemeslu dēļ nav nevienam nepieciešams vai praktiski izmantojams. Lai saudzētu dabu, neradītu papildus atkritumus, bet dotu lietām otru dzīvi un tādā veidā piesaistītu biedrībai papildus finanses labdarības projektu realizēšanai, “Tavi draugi” iecerējuši nederīgās lietas atjaunot un piedāvāt tās kā inventāra nomu privātpersonām un uzņēmumiem pasākumu dekorēšanai un apkalposanai.

Caur specializētu pārtikas pakomātu tīklu un inovatīvu platformu uzņēmums “IziPizi” apvieno sabiedrību piegādes procesu uzturēšanā un infrastruktūras veidošanā, lai veicinātu vietējās pārtikas ražotāju produkcijas pieejamību visā Latvijā. Uzņēmuma parspārnē ir arī virtuālā tirgus platforma “Svaigi.lv“, kur ikvienam iespējams ātri un ērti iegādāties Latvijas zemnieku produkciju par ražotāju cenām. “IziPizi” šobrīd arī attīsta pārtikas pakomātu tīklu, kuros var sūtīt produktus temperatūras režīmā +4C vai -18C. Tas sniedz iespēju mazajiem ražotajiem sūtīt neliela apjoma sūtījumus atbilstoši PVD prasībām un uz teritorijām, kur paši nespēj veikt piegādes.

4.) Radošās ilgtspējības platforma – Bourzma / Patriks Kirkils
Ik gadu modes industrijas atkritumi veido līdz pat 10% no kopējā pasaules piesārņojuma, un šo problēmu Latvijā risina biedrība “Radošās ilgtspējības platforma – Bourzma”. Biedrības mērķis ir ne tikai veicināt sabiedrības izpratni par ilgtspējīgiem un videi draudzīgiem risinājumiem apģērbu industrijā, bet arī piedāvāt reālas iespējas pāriet uz zaļāku un atbildīgāku modes patēriņu, kā arī vienlaikus attīstīt jauno latviešu mākslinieku radošās prasmes, organizējot dažāda veida publiskus kultūras un izklaides pasākumus, piemēram, apģērbu atjaunošanas meistarklases, mākslas izstādes, jauno mākslinieku mūzikas performances u.c.. Biedrības lielākais pasākums ir festivāls divu dienu garumā ar modesskati, tirdziņu, mūziku un citām aktivitātēm. Tāpat “Bourzma” jaunajiem māksliniekiem nodrošina interneta veikalu, infrastruktūru un mārketinga atbalstu. Biedrība iecerējusi paplašināt savu darbību, izveidojot tekstila augšupstrādes darbnīcu.

5.) Dosim papīram otru iespēju! / Sandra Lazdiņa no Jelgavas pilsētas
Latvijas atkritumu poligonos apglabāto atkritumu īpatsvars ir 47,3%. ES noteikusi, ka 2035. gadā apglabāt drīkstēs tikai 10%. Jelgavniece Sandra Lazdiņa iecerējusi šo problēmu risināt ar sociālās uzņēmējdarbības iniciatīvu “Dosim papīram otru iespēju!”, mazinot papīra atkritumu apjomu un vienlaikus ražojot videi draudzīgas preces mājai no papīra. Sandra vēlas attīstīt automatizētu papīra masas ražošanu Jelgavā, kas spēj īsā laikā saražot kvalitatīvu papīra masu un dažādus plastmasas priekšmetu aizstājējus. Priekšmeti no papīra masas ir ilgtspējīgi, ar augstu izturību un patīkami taustei.

6.) Biedrība “Krapes muiža” no Ogres novada / Janis Baltacs
Krapes muižas apkaimē ir izveidojusies aktīva iedzīvotāju kopiena, kas enerģiski darbojas teritorijas attīstīšanai un dzīves līmeņa uzlabošanai. Savā pastāvēšanas laikā kopiena izpelnījusies atpazīstamības zīmi “Viedais Ciems 2022”. Šogad aktīvie iedzīvotāji un uzņēmēji dibinājuši biedrību “Krapes muiža” ar mērķi turpināt labiekārtot Krapes muižas apkārtni, seno Krapes muižas parku un attīstīt lauku tūrismu. Krapes muižas teritorijā šobrīd aktīvi darbojas četri uzņēmumi – mājas vīna darītava “Lauskis”; zemnieku saimniecība “Ūdensdzirnavas” – zivju audzēšana, sveču liešana, veselības tūrisms, izmitināšanas pakalpojumi; biedrība “Skaņumāja” – mūzikas instrumentu ekspozīcija, izgatavošana un izglītības pasākumi; “Parkas” – aveņu audzēšana un dabīgu vitamīniem bagātu produktu izgatavošana no ogām. Par atpazīstamības zīmi jau kļuvuši arī ikgadējie Krapes muižas apkaimes svētki. Biedrība iecerējusi attīstīt lauku tūrisma piedāvājumu, labiekārtojot muižas parka takas un izveidojot makškerēšanas vietu, kas piemērota cilvēkiem ratiņkrēslā.

7.) Veselība katrā kumosā / Elīna Zandere no Jūrmalas
Elīnas Zanderes iniciatīva “Veselība katrā kumosā” / zīmols Legomo izstrādā pilnvērtīgas, sabalansētas un uzturvielām bagātas gatavās maltītes, lai atbalstītu cilvēkus, kuri atveseļojas no konkrētām saslimšanām vai kuriem ir īpašas uztura vajadzības. Tās ļauj pacientiem apmierināt ikdienas uztura vajadzības mazos, viegli patērējamos izmēros, tai pašā laikā nodrošinot porciju kontroli un nepieciešamo uzturvielu uzņemšanu. Pēc slimības pacientiem bieži ir samazināta apetīte, trūkst spēka vai laika, lai pagatavotu veselīgu maltīti, kas ir laikietilpīga un var būt apgrūtinoša, padarot noteiktas diētas ievērošanu ilgtermiņā neiespējamu. Šādas gatavās maltītes novērš nepieciešamību pašam gatavot ēdienu, padarot uztura ieteikumu īstenošanu par iespējamu, mazinot vajadzību pēc papildu plānošanas, laika un stresa vadības. Maltītes tiek izstrādātas tā, lai mazinātu nogurumu, uzlabotu pašsajūtu un atjaunotu enerģijas līmeni, pateicoties uzturvielām un antioksidantiem, kas cīnās ar iekaisumu procesiem, veicina veselu šūnu atjaunošanos un stiprina imūnsistēmu, kas ir īpaši svarīgi terapiju laikā un pēc operācijām.

Ierobežotas brīvā laika pavadīšanas un sporta iespējas cilvēkiem ar redzes traucējumiem – šo vērst par labu ir iecerējusi “Sporta, izglītības un kultūras inovāciju biedrība” un vēlas tuvākajā nākotnē piedāvāt neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem apgūt un piedzīvot zemūdens niršanu. Speciāli apmācīti instruktori, kuri būs apguvuši prasmes strādāt ar cilvēkiem ar redzes traucējumiem, vadīs zemūdens niršanas kursus, kas būs pielāgoti katra dalībnieka individuālajām vajadzībām. Apmācībās tiks izmantots specializēts aprīkojums un unikālas metodes, piemēram, verbālā komunikācija un taktilās norādes ūdenī. Sporta, izglītības un kultūras inovāciju biedrības mērķis ir ne tikai sniegt iespēju cilvēkiem ar redzes traucējumiem piedzīvot niršanu, bet arī stiprināt viņu pašapziņu, veicināt iekļaušanos sabiedrībā, uzlabot fizisko veselību un dzīves kvalitāti kopumā.

9.) “3i AĢENTŪRA” / Māra Rudzīte no Līvānu novada
Sekmēt sabiedrībā ilgtspējīgāku domāšanu un vides apziņu, izglītot un ar praktiskiem piemēriem iedvesmot biežāk izmantot otrreizējos resursus – tāda ir līvānietes Māras Rudzītes vēlme. Viņa iecerējusi dibināt uzņēmumu “3i AĢENTŪRA”, kur “3i” atspoguļo uzņēmuma darbības mērķi – Izglītot, Iedvesmot, Ietekmēt! Uzņēmums piedāvās vides apziņu veicinošas apmācības, telpu nomu, iedvesmojošas ekskursijas, tūrisma un izmitināšanas pakalpojumus vidē, kurā maksimāli ieintegrēti otrreiz izmantojami materiāli.

10.) www.mombee.lv / Jekaterina Zilpauša
Statistika ir skumja: 2022. – 2023. gadā Latvijā veiktie pētījumi un aptaujas atklāj, ka 16% – 37% sieviešu piedzīvo vardarbību dzemdībās, vismaz 20% jauno vecāku sirgst ar pēcdzemdību depresiju, netiek ievēroti MK noteikumi Nr.611 par grūtnieču informēšanu par tādām tēmām kā pēcdzemdību depresija (67%), partnera loma dzemdībās, zīdīšanas uzsākšana u.c. svarīgiem aspektiem. Platforma mombee.lv risina šo jaunajiem un topošajiem vecākiem tik svarīgo problēmu, nodrošinot viegli pieejamu un uzticamu informāciju, emocionālu un praktisku atbalstu. Platformas mērķis ir kļūt par “vienas pieturas” vietni, kur jaunie un topošie vecāki var atrast visu nepieciešamo informāciju un atbalsta pakalpojumus vienuviet.

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija kopā ar Luminor Latvija 17. oktobrī, pl. 16.00 – 18.00 aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju Delfi.lv vērot ikgadējā Sociālās uzņēmējdarbības piču jeb prezentāciju konkursa “Tam labam būs augt” finālu un balsot par šī gada labāko sociālās uzņēmējdarbības iniciatīvu! Tiešraides skatītāju balsojums noteiks vienu no konkursa uzvarētājiem, kurš sava sociālā uzņēmuma attīstībai vai idejas realizēšanai saņems 4000 eiro finansējumu.