ESEM: Nepietiekamā izpratne par sociālo uzņēmējdarbību kavē tās izaugsmi

Eiropas Sociālās uzņēmējdarbības pārskats (ESEM) ir pētījums par sociālo uzņēmējdarbību visā Eiropā, kas notiek katru otro gadu. Tā mērķis ir sniegt lēmumu pieņēmējiem, sociālajiem uzņēmējiem un to darbiniekiem, akadēmiskajai videi un pilsoniskajai sabiedrībai datus par sociālo uzņēmējdarbību, sociālajiem uzņēmējiem un ekosistēmu. Jaunākajā ziņojumā atklāti būtiski fakti arī par Latvijas sociālās uzņēmējdarbības sektora attīstību un tendencēm 2023. un 2024.gadā. Ziņojums piedāvā ieskatu par sektora ietekmi, inovācijām, šķēršļiem un nākotnes iespējām. Tā rezultāti tika atklāti 23. janvārī, Davosā, Pasaules ekonomikas foruma laikā.
Nozīmīgi aspekti par sociālo uzņēmumu darbību Latvijā
Šobrīd Latvijā ir 242 aktīvi sociālie uzņēmumi – šāds skaits uz 2025. gada 3. februāri fiksēts Labklājības ministrijas Sociālo uzņēmumu reģistra datos. Sociālais uzņēmums ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), kas veic saimniecisko darbību un rada labvēlīgu un nozīmīgu sociālo ietekmi kādā no trīs veidiem: nodarbinot mērķa grupas, uzlabojot dzīves kvalitāti sabiedrības grupām, kuru dzīvi ietekmē sabiedrībai būtiskas problēmas (piemēram, tai ražojot specializētas preces vai piedāvājot pakalpojumus) vai arī veicot citas sabiedrībai nozīmīgas darbības, kas rada ilgstošu pozitīvu sociālo ietekmi (piemēram, atbalsts zinātnei, vides aizsardzība un saglabāšana).
2018. gada 1. aprīlī stājās spēkā Sociālā uzņēmuma likums, kas sniedz tiesisko ietvaru, paredzot gan kritērijus sociālā uzņēmuma statusa iegūšanai, gan kārtību, kā valsts atbalstīs šāda veida uzņēmējdarbību.
ESEM pārskatā ir sniegts visaptverošs sociālās uzņēmējdarbības organizāciju, tai skaitā sociālo uzņēmumu, NVO un nodibinājumu darbības tendenču analīze.
Būtiskākās tendences
Fokuss uz sabiedrības labklājības veicināšanu. Aptaujātie Latvijas sociālie uzņēmēji aktīvi darbojas veselības aprūpes (30,5%), izglītības (28%) un sociālās nevienlīdzības mazināšanas jomās. Uzņēmumu stratēģiskās prioritātes galvenokārt balstās uz sabiedrisko ietekmi, un 66,7% aptaujāto uzskata sociālo ietekmi par būtisku lēmumu pieņemšanā.
Arvien biežāk darbībā integrē vides ilgtspēju. Sociālie uzņēmumi nemainīgi fokusējas uz sociālo mērķu izpildi, taču pēdējo gadu laikā ir pieaugusi interese par vides ilgtspēju, īpaši – aprites ekonomikas principu ieviešanu uzņēmumu darbībā. Daudzi uzņēmumi cenšas integrēt atbildīgākus procesus savā iekšējā darbībā, piemēram, materiālu pārstrādi un atkritumu samazināšanu.
Inovācijas un pielāgošanās. Pēc COVID-19 pandēmijas daudzi uzņēmumi īstenoja digitālās transformācijas procesus, izstrādāja jaunus produktus un paplašināja mērķa grupas, tādējādi palielinot nozares elastību un inovāciju līmeni.
“ESEM ziņojums parāda, ka, lai gan nozare saskaras ar vairākiem izaicinājumiem, tā turpina attīstīties un veicināt būtiskas pārmaiņas sabiedrībā. Šis pētījums ir būtisks instruments politikas veidotājiem un uzņēmējiem, lai izstrādātu mērķtiecīgu atbalstu un veicinātu ilgtspējīgu izaugsmi,”
komentē Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore Regita Zeiļa.
Sociālo uzņēmumu galvenie izaicinājumi
Ekonomiskie un politiskie apstākļi. Inflācija, enerģētikas krīze un karš Ukrainā būtiski ietekmē nozares stabilitāti. 33,3% aptaujāto norādīja, ka šie faktori būtiski kavē viņu uzņēmumu darbību.
Finanšu stabilitātes trūkums. 51% uzņēmumu atzīmēja, ka to finanšu plānošanas stabilitāte ir īslaicīga – līdz sešiem mēnešiem. Tas liecina par vajadzību pēc ilgtspējīgiem atbalsta mehānismiem un jauniem ienākumu avotiem.
Nepietiekama sabiedrības un atbalsta organizāciju izpratne. 22,2% uzņēmumu norādīja, ka sociālās uzņēmējdarbības nepietiekamā izpratne no banku, investoru un valsts institūciju puses apgrūtina to darbību un attīstību.
Ziņojumā sniegti arī ieteikumi, kā mazināt šos izaicinājumus. Kā galvenais priekšlikums tiek izcelta īpašas nodokļu atvieglojumu sistēmas izveide sociālajiem uzņēmumiem, ko atbalsta 74,1% aptaujāto. Tāpat tiek rekomendēts veidot specifiskus valsts un pašvaldību finansēšanas mehānismus un sekmēt sadarbību ar privāto sektoru.
Par ESEM ziņojumu
ESEM ir pētījums, kura mērķis ir apkopot datus par sociālās uzņēmējdarbības sektoru visā Eiropā, lai veicinātu pierādījumos balstītu politiku un atbalsta mehānismus. ESEM Eiropas līmenī vada Euclid Network un valstu aptaujas organizē Eiropas sociālās ekonomikas atbalsta organizācijas. Latvijā šo pētījumu īstenoja Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija sadarbībā ar Labklājības ministriju, Reach for Change un Ekonomikas un kultūras augstskolu. Ik divus gadus tiek veidot kopīgs ESEM Eiropas ziņojums, bet atsevišķu valstu dati un analīze ir pieejami valstu ziņojumos. ESEM apkopotie dati ietver novērojumus, kas analizē 1807 sociālo uzņēmēju atbildes no 30 Eiropas valstīm. Šīs atbildes tika apkopotas 2023. un 2024. gadā.
ESEM ziņojums par situāciju Eiropā drīzumā tiks publicēts ŠEIT. Šobrīd iespējams apskatīt informatīvu materiālu par svarīgākajiem faktiem.
Ar ziņojuma apkopojumu par situāciju Latvijā iespējams iepazīties
Savukārt pilns ziņojums (angļu valodā) par sociālās uzņēmējdarbības vidi Latvijā lasāms