Digitāla nākotne sociālajai ekonomikai Latvijā

13 novembris, 2024

Stiprinot Latvijas sociālās ekonomikas organizāciju spēju pielāgoties digitālajam laikmetam, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija nākamo divu gadu laikā sniegs dažādas iespējas maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) apgūt digitālās tehnoloģijas un datu pārvaldību, lai efektīvāk risinātu sociālos izaicinājumus. Projekta “Do Impact” ietvaros kopā ar partneriem no Lietuvas, Beļģijas, Itālijas, Spānijas un Zviedrijas tiks nodrošinātas dažādas atbalsta aktivitātes, lai palīdzētu šo valstu sociālās ekonomikas organizācijām attīstīt savas digitālās prasmes. 

Lai nostiprinātu sociālās uzņēmējdarbības sektoru un tā ilgtermiņa ietekmi arvien biežāk uzņēmumi un organizācijas jūt nepieciešamību pēc digitālās pārorientācijas. Saskaņā ar 2021.-2022.gada Eiropas Sociālās uzņēmējdarbības aptauju (ESEM) un pētījumiem par darba integrācijas sociālo uzņēmumu digitalājām prasmēm (B-WISE), sociālās ekonomikas digitalizācijas pakāpe ir zema, un daudziem uzņēmumiem pietrūkst resursu un prasmju, lai pilnībā izmantotu digitālos rīkus. Tomēr digitālā transformācija var būt izšķirošs faktors efektīvākai un ilgtspējīgākai sociālo problēmu risināšanai, īpaši uzlabojot darba efektivitāti, t.i. mērķtiecīgu resursu izmantošanu.

Kā liecina Latvijas Pilsoniskās alianses veiktais pētījums par nevalstisko sektoru Latvijā, joprojām pastāv izaicinājumi digitālās atpazīstamības veicināšanā. Teju 60% aptaujāto sociālo uzņēmumu savu uzņēmējdarbību nepārstāv digitālajās platformās kā sociālu uzņēmumu. Šāda digitālā identitāte ir būtiska, jo nodrošina pieejamību mūsdienu patērētājiem un uzlabo uzņēmumu redzamību, savukārt projekta “DO Impact” atbalsta aktivitātes varēs sniegt nepieciešamās apmācības un instrumentus, lai šo plaisu mazinātu.

Projekts “DO Impact” piedāvās īpaši izstrādātas mācību programmas, lai stiprinātu sociālās ekonomikas uzņēmumu spēju pielāgoties digitālajai videi. Projekts paredz vairāku līmeņu apmācības, kas palīdzēs organizācijām apgūt datu analīzes pamatus, saprast datu izmantošanas priekšrocības un apzināties iespējamos riskus. Projekta ietvaros izveidotās vadlīnijas un mentoringa sesijas ļaus sociālajiem uzņēmumiem Latvijā izmantot digitālos risinājumus, lai palielinātu savu atpazīstamību, ietekmi un uzlabotu pārvaldību. Savukārt, projekta starptautiskais līmenis ļaus mūsu uzņēmumiem izveidot sadarbību ar citiem Eiropas partneriem. 

Projekta ietvaros notiks pieredzes apmaiņas un tīklošanās pasākumi, kuros sociālie uzņēmumi varēs tikties ar tehnoloģiju uzņēmumiem, kas nodrošinās pieeju mūsdienu digitālajiem rīkiem un tehnoloģijām. Šādi kontakti ļaus sociālās ekonomikas organizācijām atrast atbalstu tehnoloģiju integrācijā, kā arī paplašināt pieeju un izpratni par katra uzņēmuma vajadzībām pielāgotām digitālās transformācijas iespējām.

Mācības un starptautiskā pieredze sociālajiem uzņēmumiem varētu palīdzēt pārvarēt vai vismaz mazināt šķēršļus, kas reizēm kavē sociālās uzņēmējdarbības attīstību, vienlaikus palielinot tās spēju reaģēt uz mainīgām sabiedrības vajadzībām. Būtu svarīgi panākt, ka Latvija izmanto savu potenciālu kļūt par ilgtspējīgas un digitālas sociālās ekonomikas attīstītāju Eiropā, veidojot modeli, kas varētu kalpot par piemēru citiem reģioniem.

Pirmās mācības un pieredzes apmaiņas braucieni sociālajiem uzņēmumiem tiek plānoti 2025. gada pavasarī un tie turpināsies līdz 2026. gada augustam. Visa inoformācija par pasākumiem būs atrodama vienuviet mājaslapā www.doimpact.eu, kas tiks oficiāli atklāta 2025. gada 17. janvārī.