Ances dabas māja

„Ances dabas māja”, Ventspils novadā
Bijušās Ances skolas ēkā labiekārtotas telpas un radīta skaista vieta notikumiem un svinībām īstā lauku šika šarmā, tādējādi stiprinot reģiona ekonomiku un attīstot vietējo kopienu. Piedāvājumā ne vien telpu noma, bet arī ēdināšana un nakšņošanas iespējas.
“Ances pamatskola”, Ance, Ventspils novads, LV-3612
+371 26826839
Sociālais uzņēmums “Ances dabas māja” radies kā loģisks turpinājums Loretas un Reiņa Pižiku uzņēmumam “Daba Laba”, kas ar piedāvātajiem tūrisma pakalpojumiem jau 15 gadus palīdz interesentiem iepazīt skaisto Latvijas dabu Ancē, Ventspils novadā. “Atkārtoti saņēmām vairākus jautājumus – vai mēs ēdinām arī ziemā, vai te, Ancē, ir, kur palikt, vai mēs varam vadīt pasākumus arī ziemā? 2023. gadā tika aizvērta Ances skola, un ēka palika tukša, kas atļāva mums vienoties ar pašvaldību, iznomāt šīs telpas un sākt veidot uzņēmējdarbību,” stāsta Loreta.
Ances skolas 90 pastāvēšanas gados kā ieejas durvis vienmēr tika izmantotas pagalma durvis, nevis ēkas galvenās fasādes durvis. Gatavojoties pirmajiem pasākumiem, Loreta saprata, ka vieglāk un skaistāk būtu nākt pa oriģināli iecerēto ieeju un vēlējās tās atvērt. “Es prasīju, kur varētu būt atslēgas, kā būtu ar durvju izmantošanu, bet visi man teica, ka tas nav variants, ka šīs durvis nekad nav vērtas vaļā un noteikti neizdosies. Priekšā durvīm atradās slotu kambaris, tur arī atradu atslēgu. Mēģināju atslēgu griezt un durvis uzreiz atvērās. Sapratu, ka – jā, šis ir jauns ēkas sākums!” stāsta Loreta. “Pats esmu mācījies Ances skolā, un par to man ir spilgtas atmiņas. Es vēlos, lai kādreizējās skolas telpas turpinātu būt vieta, kas iemieso prieku, draudzību, un tajā tiktu atvērtas jaunas durvis jaunām pieredzēm,” piebilst Reinis.


Darbojoties Ulmaņlaika skolas ēkā un ienesot tajā jaunu dzīvi, Pižiku ģimene radījusi ne tikai vēl vienu sakoptu un mierpilnu vietu Latvijā, bet iedvesmo arī citus rīkoties līdzīgi – veidot biznesu atbildīgi, domājot ne tikai par peļņas iespējām, bet rūpējoties arī par vietējā novada attīstību, vietējo iedzīvotāju nodarbinātību. “Viens no mūsu darbības mērķiem ir iedvesmot apkārtnes, citu ciemu uzņēmumus. Mēs mēģinām izlauzt ceļu un rādīt, kā veikt uzņēmējdarbību apstākļos, kur nav liela cilvēku plūsma visa gada garumā, un ir darba spēka trūkums. Atrodam metodes, kā to paveikt un arī dalāmies ar citiem, esam aktīvi, lai laukos cilvēki strādātu un redzētu iespējas to darīt arī turpmāk,” skaidro Loreta. Par šī mērķa veiksmīgu pildīšanu liecina Ances ciemam 2024. gadā piešķirtais “Viedā ciema” statuss – statuss, kas tiek piešķirts vietām, kurās tiek izmantoti radoši risinājumi, lai izveidotu visaptverošu ilgtermiņa attīstību.
Nozīmīgs uzņēmuma aspekts ir darba integrācijas elementi. “Ances dabas māja” ir devusi iespēju darboties un strādāt cilvēkiem no sociālā riska grupām. Tāpat Loretai un Reinim kā darba devējiem ir liela pieredze darbā ar jauniešiem – tiek veikta sadarbība ar Nodarbinātības valsts aģentūru, kā ietvaros daudzi jaunieši savu pirmo darba pieredzi piedzīvo tieši šeit. Tāpat bieži jauniešiem tiek organizētas apmācības un dota iespēja strādāt ne tikai vietējiem, bet arī tālāk dzīvojošiem jauniešiem. “Pie mums praktizēties un strādāt nāk ne tikai vietējie, bet brauc arī no Ventspils, Talsiem, Dundagas un vēl citām, tālākām vietām. Mums ir iespēja parādīt, kā darīt, kā nedarīt, arī spēja saprast katra spēcīgās puses. Nozīmīgi ir piemeklēt katram kaut ko, kas patiešām patīk, jo mūsdienās jauniešus ir ļoti grūti motivēt iesaistīties, ja viņiem kaut kas nepatīk, viņi to vienkārši nedarīs,” stāsta Loreta.
“Ances dabas mājā” ikdienā tiek piedāvāti ēdināšanas pakalpojumi, kā arī skaistas telpas dažāda veida svinībām. Īpaši ir jāizceļ ēdināšanas piedāvājums. Loreta ir ne tikai uzņēmuma vadītāja, bet arī šefpavāre, viņas sastādītajā ēdienkartē uzsvars tiek likts uz augstas kvalitātes izejvielām – tiek izmantoti vietēji audzēti un sezonāli produkti, ēdiena pagatavošanas procesā netiek izmantoti mākslīgi garšas uzlabotāji, ēdiens tiek gatavots pēc iespējas draudzīgāks gan videi, gan cilvēka ķermenim. Rūpes par savu apkārtējo vidi un cilvēkiem ir elements, kas caurvijas visos uzņēmuma darbības aspektos.
Kā būtisku izaicinājumu uzņēmuma vadītāja norāda darba spēka piesaisti, īpaši administratīvā līmenī. “Ļoti daudz uzņemamies uz saviem pleciem, tā ir attālas vietas īpaša grūtība. Nevaram ne uz mirkli noiet malā, lai turpinātos kvalitatīva darbība. Tomēr mēs cenšamies pielāgoties un darīt, nesūdzamies un meklējam risinājumus. Meklējam veidus, kā sevi attīstīt un izaugt un būt arvien noderīgākiem, paplašināt redzesloku saviem darbiniekiem, lai viņi var kvalitatīvāk strādāt ar cilvēkiem, labāk izdarīt savu darbu,” stāsta Loreta.
Atskatoties uz jau paveikto un vēl darāmo, Loreta saka: “Mums ir vēl ļoti daudz, kas jādara. Iepriekš mēs ar “Daba Laba” esam izveidojuši tūrisma plūsmu vietā, kur tās vispār nebija un šobrīd katru gadu vasaras sezonas laikā mūs apmeklē 10 tūkstoši cilvēku. Mūsu izaicinājums ir – vai mēs varam šurp dabūt cilvēkus ziemā, un ko mēs viņiem varam piedāvāt? Divus gadus decembrī esam veidojuši tādus “Ziemassvētku brīnumu” notikumus, redzam, ka cilvēki brauc uz attālāku vietu labprāt, ja viņiem tiek piedāvāts saturs, un tas ir tas, ko mēs tagad plānojam veidot uz priekšu. Veidojam dažādas meistarklases ar lektoriem, ekspertiem. Šis ir ceļš, ko mēs esam ieradzījuši kā tālāku attīstības virzienu.”