4 vēji

„4 vēji”, Jelgavas novadā
Ražošanas uzņēmums, kura galvenais mērķis ir iesaistīt darba tirgū cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem – tajā pilnvērtīgi uz pilnu slodzi strādā daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra “LAIPA” iemītnieki.
Jelgavas iela 20, Kalnciems, Jelgavas novads, LV-3016
+371 29527773
Sociālā uzņēmuma “4 vēji” sākums ir cieši saistīts ar daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra “LAIPA” dibināšanu Kalnciemā, kas piedāvā grupu dzīvokļus, dienas aprūpes centru un specializētas darbnīcas pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, tādējādi sniedzot viņiem atbalstu pilnvērtīgai dzīvei un integrācijai sabiedrībā. Centram atveroties, Jelgavas novada pašvaldības pārstāvji uzrunāja vietējo uzņēmēju Arni Vēju, jautājot, vai būtu iespēja palīdzēt ar nodarbinātības veicināšanu centra biedriem – pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, piedāvāt viņiem veikt palīgdarbus. “Man patīk atrasties Jelgavas novadā, būt uzņēmējam šeit, esmu saņēmis atbalstu no pašvaldības puses, es piekritu viņu lūgumam. Vēlāk, kad centrs jau bija pilnvērtīgi izveidots, man zvanīja “LAIPA” vadītāja un uzaicināja uz sarunu. Sarunas laikā viņa man prasīja, kad es būtu gatavs sākt strādāt par sociālo pedagogu darba mācībā un sapratām, ka ir radies pārpratums, šādam darbam man laiks neatrastos. Tomēr, sarunai turpinoties, radās doma par atsevišķa uzņēmuma dibināšanu – uzņēmuma, kas dotu iespēju centra iemītniekiem strādāt pilnvērtīgi, piedāvātu pilnas slodzes darbu,” stāsta Arnis.
Par veiksmes atslēgu uzņēmuma dibinātājs uzskata paralēli pastāvošo uzņēmumu “A BOX”, kas jau vairāk nekā 15 gadus darbojas kartona ražošanas un pārstrādes nozarē. “Bez sava jau esošā uzņēmuma sākuma posms “4 vējiem” būtu neiespējams. Alga, ko es piedāvātu, varētu būt minimālā, tomēr ar nodokļiem un pārējām izmaksām tāpat būtu nepieciešami vairāki tūkstoši mēnesī. Sākuma posmā ir jāsaprot, ka šie darbinieki – cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, iepriekš nav strādājuši līdzīgos darbos, nav apmācīti, nav uzreiz gatavi pilnvērtīgi strādāt. Šobrīd esam abus uzņēmumus salikuši kopā kā vienu veselu, izveidojuši veiksmīgu darbības modeli. Sarežģītākas operācijas veic “A BOX” darbinieki, vienkāršākas veic “4 vēju” darbinieki,” skaidro Arnis.
Sociālā uzņēmuma “4 vēji” darbinieku ikdienu sastāda dažāda veida pienākumi. Darbinieki līmē kartona kastes, palīdz tās pārvietot, palīdz ar telpu uzturēšanu kārtībā, ar apkures sistēmas uzturēšanu. Šobrīd uzņēmumā ir iegādāts autoiekrāvējs, un viens no “4 vēju” darbiniekiem jau ir ieguvis autoiekrāvēja vadītāja apliecību. Uzņēmuma pastāvēšanas laikā darbinieki ir piedzīvojuši gan personīgu, gan profesionālu izaugsmi. “Cilvēki pie mums atplaukst, var redzēt viņu izmaiņas mentāli, fiziski. Daži ir sasnieguši tādas lietas, ko sākumā bija pat grūti iedomāties. Piemēram, viens no mūsu darbiniekiem ir trīs gadu laikā sakrājis naudu un nopircis sev dzīvokli Kalnciemā. Vēl viens arī ir sācis dzīvot patstāvīgi. Tāds arī bija mērķis, centrs “LAIPA” nodrošina grupu dzīvokļus, sociālo atbalstu, kas palīdz iejusties, palīdz ar laiku kļūt patstāvīgiem,” stāsta Arnis.


Centra “LAIPA” atbalsts ir īpaši svarīgs veiksmīgai uzņēmuma darbībai. “Bez centra es šo nespētu izdarīt, morālais atbalsts, kas ir nācis no viņiem ir milzīgs. Cilvēkiem bez pieredzes sociālajā darbā ir grūti saprast dažādas nianses. Lietas, kas mums šķiet ikdienišķas, viņiem ir pavisam kaut kas jauns un svešs. Ir nepieciešama liela pacietība. Sākumā ir grūti. Ir jāsaprot, ka var būt situācijas, kurās tev ir jāatkārto un jāpaskaidro, kā kaut ko darīt ne tikai trīs, bet arī piecas un desmit reizes. Par pacietību un atbalstu vēlos pateikties “A BOX” darbinieku komandai, kuri ar sapratni iesaistījās “4 vēju” darbinieku apmācībā. Ir “4 vēju” darbinieki, kuriem iet grūtāk. Bija kāds puisis, kurš trīs reizes gāja prom no darba, jo nepatika, tomēr galu galā atgriezās un tagad ir nostabilizējies, jūtas labi. Bija arī gadījums, kad man zvanīja kāda mamma un lūdza, vai viņas meita var pamēģināt pastrādāt. Pieņēmu darbā meiteni, bet ar darbiem viņai gāja pavisam lēni. Salīdzinājumam – vidēji darbinieks stundas laikā salīmē ap 200 kastēm, viņa pa visu dienu salīmēja 20. Tomēr devām iespēju, un pāris mēnešus vēlāk darbiniece atplauka, iemanījās veikt darbu un pat saņēma mūsu “čaklākā darbinieka” statusu,” stāsta Arnis.
Kā jebkuram ražošanas uzņēmumam, nozīmīga ir sadarbība ar klientiem. “Es vienmēr uzsveru, ka mūs nav jāizvēlas aiz žēlastības, mēs strādājam un vēlamies pierādīt, ka esam spējīgi veikt kvalitatīvu darbu, izdarīt tieši to pašu, ko citi uzņēmumi, tikai mums ir sociālā uzņēmuma statuss. “MADARA cosmetics” bija viens no pirmajiem uzņēmumiem, kas atsaucās uz sadarbību, es viņus uzrunāju sakot, ka mums ir cilvēki, kas var izdarīt darbu, iespējams, pat par labākām izmaksām nekā esošie piegādātāji un arī ātrāk. Tagad ar viņiem sadarbojamies regulāri, ir nākuši klāt arī citi klienti,” skaidro Arnis.
Šobrīd pastāvīgs darbs ražošanas uzņēmumā tiek nodrošināts sešiem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un trīs cilvēkiem no citām sociālā riska grupām, kopā sastādot deviņu cilvēku kolektīvu. Papildus tam, “4 vēji” sniedz iespēju strādāt arī citiem centra “LAIPA” klientiem – specializētajās darbnīcās, kur top dažādi rokdarbi – keramikas izstrādājumi, ziepes, tekstils.
Skatoties uz nākotni, uzņēmuma mērķis ir turpināt veiksmīgi iesākto ceļu, augt un attīstīties, kļūt lielākiem. “4 vēji” var kalpot kā veiksmīgs piemērs citiem uzņēmējiem, parādīt, kā iesaistīt cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem darba tirgū. “Daudzi uzņēmēji saka, ka trūkst darba roku, tad šeit ir liels neizmantots resurss. Protams, lai to veiksmīgi ieviestu ir vajadzīga atbalsta sistēma, centri, kuros ir iespējams jēgpilni dzīvot un attīstīties, tas nav iespējams, ja dzīvo nepiemērotā vidē. Šo vajadzētu attīstīt visā Latvijas mērogā, mēs varētu izdarīt daudz vairāk nekā ir darīts līdz šim,” uzsver Arnis.